Mapa strony
Termometr rtęciowy -  dokładny, ale czy bezpieczny

Termometr rtęciowy - dokładny, ale czy bezpieczny

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Przez wiele lat w domowych apteczkach można było znaleźć jedynie termometry rtęciowe. Obecnie wybór urządzeń do mierzenia temperatury ciała jest bardzo duży. Pomiar temperatury ciała przy użyciu klasycznego termometru wprawdzie trwa długo (około 10 minut), ale jest bardzo dokładny – jednak czy na pewno bezpieczny?

Klasyczny termometr rtęciowy zbudowany jest ze szklanej oprawki ze skalą oraz umieszczonej w niej rurki, zakończonej zbiorniczkiem z rtęcią. W związku z ryzykiem uszkodzenia (rozbicia) termometru i uwolnienia toksycznej rtęci, termometry te nie są uważane za bezpieczne. Dlatego też, praktycznie nie można kupić ich w aptece, gdyż zostały wycofane z obrotu.
W aptece znajdziesz inne, bezpieczniejsze i równie dokładne termometry, dające w krótkim czasie (po kilku sekundach) precyzyjny wynik pomiaru. Bezpieczne (nawet u małego dziecka) są termometry bezdotykowe, douszne, czy elektroniczne. Różnią się między sobą nie tylko sposobem mierzenia temperatury, ale również ceną i dokładnością pomiaru - elektroniczne są najtańsze i najmniej dokładne, natomiast termometry bezdotykowe, czy douszne – droższe, ale dające bardziej precyzyjny wynik.
Pamiętaj, jeśli posiadasz termometr rtęciowy w domu, dla swojego bezpieczeństwa oraz bliskich zrezygnuj z jego stosowania. Nie wyrzucaj termometru do śmieci! Udaj się z termometrem do apteki i zapytaj farmaceuty, czy możesz pozostawić go do utylizacji.

Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ
copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl