Biegunka podróżnych - jak sobie radzić

Biegunka podróżnych - jak sobie radzić

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Kraje afrykańskie i azjatyckie są częstym miejscem odpoczynku turystów z krajów europejskich. W ciepłe i egzotyczne kraje wyjeżdżamy chętnie, nie tylko w celu zobaczenia interesujących miejsc, czy poznania kultury lokalnej ludności, ale również aby spróbować tradycyjnej kuchni. Niestety odmienne przyzwyczajenia kulinarne oraz zupełnie inne bakterie, bytujące w wodzie, czy spożywanej żywności często wywołują u turystów tzw. biegunkę podróżnych.

Na biegunkę podróżnych zapadają najczęściej mieszkańcy krajów wysokorozwiniętych, podróżujący do krajów rozwijających się. Główną przyczyną biegunki podróżnych jest zakażenie bakteryjne (bakterie Escherichia coli, Salmonella, Shigella) drobnoustrojami obecnymi w nieoczyszczonej wodzie, świeżych, nieumytych warzywach, czy owocach. Rzadziej przyczyną biegunki podróżnych są rotawirusy.

Najbardziej charakterystycznym objawem biegunki podróżnych jest uporczywa biegunka, połączona z bólem brzucha, bolesnym parciem, a nawet z wymiotami. Biegunce zwykle towarzyszy także ogólne osłabienie organizmu oraz uczucie zmęczenia.

Leczenie biegunki podróżnych należy rozpocząć jak najszybciej, najlepiej po zauważeniu pierwszych objawów, stosując:
* Preparaty z loperamidem (bez recepty), który zmniejszając perystaltykę jelit i zwiększając napięcie zwieracza odbytu, hamuje wydalanie wodnistego kału. Należy pamiętać, że loperamid nie zwalcza przyczyny biegunki, a jedynie zmniejsza częstość wypróżnień, doraźnie łagodząc dolegliwości towarzyszące biegunce.
* Preparaty z nifuroksazydem (bez recepty) - substancją działającą bakteriobójczo oraz bakteriostatycznie na szczepy bakterii jelitowych, które najczęściej są odpowiedzialne za powstanie biegunki.
* Preparaty z diosmektytem (bez recepty), który wykazuje silne właściwości powlekające błonę śluzową przewodu pokarmowego. Diosmektyt zwiększa lepkość i gęstość śluzu jelitowego, neutralizuje działanie drobnoustrojów oraz wydzielanych przez nie toksyn, hamując ostrą biegunkę.
Leczenie biegunki polega również na podawaniu dużej ilości płynów, aby uchronić organizm przed groźnym dla zdrowia i życia odwodnieniem. Przebywając w krajach tropikalnych warto spożywać przegotowaną wodę mineralną lub herbatki. Należy unikać soków owocowych oraz napojów gazowanych z dodatkiem lodu, który może być sporządzony z nieodpowiednio oczyszczonej wody, zawierającej drobnoustroje odpowiedzialne za biegunkę podróżnych. Jeśli planujesz podróż w egzotyczne kraje, spakuj do walizki saszetki do sporządzenia roztworu elektrolitów (do kupienia w aptece bez recepty), które uzupełnią utracone na skutek biegunki mikro- oraz makroelementy.

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ
copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl