Aby nadmierna potliwość stała się wspomnieniem

Aby nadmierna potliwość stała się wspomnieniem

mgr farmacji Aleksandra Uruszczak-Wąsowicz

Niektóre osoby borykają się na co dzień z przykrą dolegliwością: nadmierną potliwością. Pocenie się dotyczy zwykle całego ciała, choć najsilniej ujawnia się na twarzy, dłoniach, stopach oraz pod pachami.
Nadmierna potliwość pojawia się w dzieciństwie, lub nieco później – w okresie dorastania.
Warto znaleźć swój sposób na pocenie się. Problem ten odbiera pewność siebie, a nieleczony może np. doprowadzić do rozwoju grzybic – na stopach czy pod pachami.

Nadmierna potliwość – co można zrobić?
Antyperspiranty – w aptekach dostępne są antyperspiranty blokujące działanie gruczołów potowych, a dokładniej zatykające ich ujścia. Hamują wydzielanie potu przez ok. kilkanaście godzin. Antyperspiranty zawierają najczęściej chlorek glinu. Naturalną alternatywą jest stosowanie skały ałun o działaniu antyperspiracyjnym, dostępnej w wyspecjalizowanych drogeriach.
Dezodoranty - stosowanie dezodorantów pomaga tylko w neutralizowaniu zapachu potu.
Zioła na pocenie się – tradycyjnym sposobem na nadmierną potliwość jest picie naparów z szałwii. Zioła tego nie można jednak przyjmować za często, ze względu na możliwość zatruć. Zwykle po ok. 2-3 dniach picia naparów, należy zrobić przerwę.
Okłady z octu, przez niektórych zalecane na nadmierne pocenie, są sposobem o wątpliwej skuteczności.
Konsultacja lekarska – jeżeli antyperspiranty i inne sposoby nie pomagają, warto zwrócić uwagę lekarza na problem nadmiernego pocenia się. Może stać za nim poważna choroba – nadczynność tarczycy, cukrzyca, guz nadnerczy i inne.
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ
copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl