Mapa strony
Co to jest prostata (gruczoł krokowy, stercz)

Co to jest prostata (gruczoł krokowy, stercz)

mgr farmacji Małgorzata Kruk

 Problemy z prostatą są charakterystyczne dla mężczyzn w wieku dojrzałym. Bywają one powodem złego samopoczucia fizycznego i psychicznego oraz obniżonej aktywności seksualnej. Warto jednak pamiętać, że nie sam fakt istnienia prostaty, a jej nadmierny przerost mogą być przyczyną dysfunkcji u mężczyzny. Co to jest prostata i jakie są jej najważniejsze funkcje w organizmie mężczyzny?

Prostata, zwana również gruczołem krokowym lub sterczem to niewielki narząd, zlokalizowany poniżej pęcherza moczowego. Przez środek stercza przebiega cewka moczowa, stąd też na skutek nadmiernie powiększającego się wraz z wiekiem gruczołu, u dojrzałego mężczyzny mogą pojawić się problemy z częstym oddawaniem moczu oraz z aktywnością seksualną.

Wprawdzie powiększająca się prostata może być przyczyną wielu dysfunkcji, jednak pełni ona w organizmie mężczyzny bardzo ważną funkcję. Gruczoł ten, przez cały okres rozrodczy mężczyzny produkuje płyn, w którym zanurzone są plemniki. Płyn ten uwalniany w czasie ejakulacji (wytrysku) zawiera szereg substancji odżywiających komórki plemnikowe i chroniących je przed szkodliwym działaniem bakterii.

Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl