Na czym polega badanie nasienia

Na czym polega badanie nasienia

mgr farmacji Małgorzata Kruk

 Badanie nasienia, zwane również seminogramem to podstawowy element diagnostyki niepłodności męskiej. Wielu panów, mających udać się na seminogram ogarnia strach przed bólem, czy skrępowaniem podczas badania. Okazuje się jednak, że zupełnie niesłusznie. Badanie nasienia jest całkowicie bezbolesne, przeprowadzane jest w komfortowych, intymnych warunkach. Wszelkie obawy mężczyzn wynikają przede wszystkim z niewiedzy. Na czym więc polega badanie nasienia? Czy jest czego się obawiać?

Badanie nasienia polega na ilościowej i jakościowej ocenie spermy w warunkach laboratoryjnych.
Badaniu poddaje się dostarczoną całą próbkę nasienia. Nasienie należy oddać w czasie masturbacji do jałowego, podpisanego pojemniczka (w domu lub w specjalnym pomieszczeniu, znajdującym się przy laboratorium wykonującym badanie). W przypadku oddania nasienia w domowym zaciszu, ważne jest, aby materiał dostarczyć do laboratorium do 40 min od pobrania i na czas transportu przechowywać je w temperaturze ciała ludzkiego (około 36 stopni). Warto pamiętać, że nasienie nie może być przechowywane w lodówce.
Dostarczone nasienie poddaje się analizie laboratoryjnej. W pierwszej kolejności określa się objętość, wygląd oraz odczyn pH próbki. Następnie próbkę bada się pod mikroskopem. Ocenia się przede wszystkim ilość i ruchliwość komórek plemnikowych, ich budowę morfologiczną i szybkość przemieszczania się. Otrzymane wartości liczbowe porównuje się z wartościami prawidłowymi i na tej podstawie otrzymuje się pełny wynik badania komórek plemnikowych.

Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl