Skuteczne sposoby na PMS - dieta i aktywność fizyczna

Skuteczne sposoby na PMS - dieta i aktywność fizyczna

mgr farmacji Małgorzata Kruk

 Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to zespół dolegliwości fizycznych oraz psychicznych, które pojawiają się na kilka dni przed datą spodziewanej miesiączki i ustępują wraz z wystąpieniem krwawienia. Dla wielu kobiet dyskomfort związany z PMS przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Jednak okazuje się, że odpowiednia dieta, w połączeniu z aktywnością fizyczną może zmniejszyć przedmenstruacyjne dolegliwości.

Na kilka dni przed okresem większość kobiet cierpi na zaparcia oraz obserwuje nadmierne zatrzymywanie się wody w organizmie. Ulgę w dolegliwościach przyniesie właściwa dieta: bogata w błonnik (warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste) oraz uboga w sól. Błonnik doskonale poradzi sobie z zaparciami i ureguluje funkcjonowanie przewodu pokarmowego, natomiast ograniczona ilość soli w diecie będzie zapobiegać gromadzeniu się wody w organizmie. W dolegliwościach związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego pomoże także zielona herbata (działanie oczyszczające, odtruwające i tonizujące na organizm) oraz niegazowana woda mineralna – zamiast słodkich, kalorycznych napojów.

Sprzymierzeńcem zdrowej diety w walce z syndromami PMS jest także aktywność fizyczna. Nie trzeba spędzać kilku godzin tygodniowo na siłowni. Wręcz przeciwnie! Spokojna jazda na rowerze, spacer, gimnastyka, czy jogging będą stymulować produkcję endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia, dzięki czemu wyraźnie może poprawić się nastrój i samopoczucie kobiety.

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl