Mapa strony
Jakie są przyczyny PMS - zespołu napięcia przedmiesiączkowego

Jakie są przyczyny PMS - zespołu napięcia przedmiesiączkowego

mgr farmacji Małgorzata Kruk

 Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS, z ang. premenstrual syndrome) to nic innego, jak szereg dolegliwości odczuwanych przez większość kobiet w wieku rozrodczym, na kilka dni przed wystąpieniem miesiączki. Za wystąpienie typowych objawów PMS odpowiedzialna jest przede wszystkim fizjologia kobiety, a zwłaszcza wahania poziomu hormonów w poszczególnych dniach cyklu, a także czynniki genetyczne.

W trakcie trwania cyklu miesiączkowego dochodzi do zmian wydzielania żeńskich hormonów płciowych: estrogenu i progesteronu. W pierwszej połowie cyklu następuje wzrost poziomu estrogenów we krwi, natomiast po owulacji (jajeczkowaniu) stale rośnie stężenie progesteronu. Jedna z teorii występowania PMS mówi, że to właśnie zaburzenia hormonalne, a zwłaszcza zbyt niski poziom progesteronu w drugiej połowie cyklu, sprzyja wystąpieniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Na niedobór progesteronu i towarzyszące temu objawy PMS mogą cierpieć także kobiety z podwyższonym poziomem prolaktyny. Okazuje się, że zbyt duże stężenie tego hormonu we krwi hamuje owulację, przyczyniając się do zaburzeń produkcji progesteronu w drugiej fazie cyklu miesiączkowego, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia uciążliwych dolegliwości.

Co ciekawe, nie tylko zaburzenia hormonalne, ale także czynniki genetyczne mają duży wpływ na wystąpienie zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jeśli u twojej mamy lub babci na kilka dni przed spodziewanym okresem występowały objawy PMS, niestety są duże szanse, że także ty będziesz odczuwać nieprzyjemne dolegliwości.

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl