Mapa strony
Jak złagodzić objawy PMS - zespołu napięcia przedmiesiączkowego

Jak złagodzić objawy PMS - zespołu napięcia przedmiesiączkowego

mgr farmacji Małgorzata Kruk

 Większość kobiet na kilka dni przed spodziewaną miesiączką odczuwa szereg dolegliwości fizycznych (ból brzucha, ból krzyża, ból głowy, wzrost masy ciała) oraz psychicznych (drażliwość, płaczliwość, problemy z koncentracją, obniżony nastrój), określanych wspólną nazwą zespołu napięcia miesiączkowego. Jeśli ogólne złe samopoczucie przed menstruacją dotyka również i ciebie, pamiętaj, że w „te dni” wcale nie musisz rezygnować z normalnej aktywności. Istnieje wiele naprawdę skutecznych sposobów, łagodzących nieprzyjemne objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Częstym objawem zespołu napięcia przedmiesiączkowego są różnego rodzaju dolegliwości bólowe: ból brzucha, krzyża oraz silne bóle głowy. Aby uśmierzyć ból możesz zastosować doustne środki na bazie ibuprofenu lub paracetamolu. Także ciepła kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych będzie działać relaksacyjnie i rozluźniająco, łagodząc ból brzucha, czy pleców.

Skutecznym sposobem na ból brzucha jest także stosowanie łagodnych środków rozkurczowych (z hioscyną lub drotaweryną). Także ciepłe okłady lub termofor z ciepłą wodą przyniosą ulgę w bólu brzucha.

Jeśli na kilka dni przed menstruacją stajesz się nerwowa, rozdrażniona i płaczliwa, a dodatkowo pojawiają się kłopoty ze snem, możesz sięgnąć po ziołowe leki uspakajające, które będą normalizować nastrój oraz likwidować problemy z zasypianiem.

Jeśli oprócz PMS dokuczają Ci także bolesne i silne krwawienia, regularnie sięgaj po preparaty z wiesiołkiem oraz środki na bazie wyciągu z owoców niepokalanka mnisiego. Preparaty te łagodnie regulują gospodarkę hormonalną, łagodzą symptomy PMS i zmniejszają dolegliwości towarzyszące menstruacji.

Skuteczną alternatywą dla środków farmakologicznych są również: dieta oraz aktywność fizyczna. Regularnie spożywaj niewielkie posiłki, (co 3-4 godziny), bogate w błonnik, owoce i warzywa, a ubogie w sól. Właściwa dieta pozwala bowiem łagodzić zaparcia i likwidować obrzęki oraz normalizuje pracę przewodu pokarmowego. Nie zapominaj także o codziennej dawce ruchu na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna to zastrzyk pozytywnej energii i doskonałe samopoczucie, nawet w tych mało komfortowych dla kobiety dniach.

Oceny i komentarze (0) - Jak złagodzić objawy PMS - zespołu napięcia przedmiesiączkowego

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Newsletter

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

Forum

zamienniki do drukarki

Używacie zamienników do drukarki? Jeśli tak to jakich, jeśli nie to dlaczego nie?.
29-12-2016 21:21
Dodał: dodi

dziecko się moczy

Dlaczego dziecko 6 letnie się moczy w nocy? Już kilka takich sytuacji było, czy to może być jakaś choroba?.
23-03-2018 09:47
Dodał: limka

co was najbardziej stresuje?

co was najbardziej stresuje i jakie macie swoje sposoby zeby stresować sie mniej?.
26-03-2018 11:17
Dodał: limka

błonnik na odchudzanie

Wspomagał się ktoś z Was przy odchudzaniu błonnikiem? Warto? Jakie daje efekty i który błonnik polecacie?.
04-04-2018 10:33
Dodał: limka

inhalacje dobre na kaszel?

mamusie czy inhalacje mogą pomóc na kaszel? bo juz nie mam pomyslu co dać mojej niuni, mam inhalator, zazwyzaj do tej pory robiłam inhalacje z soli fizjologiczej na katar ale cyz na kaszel to te zmoze pomoc?.
21-06-2018 22:23
Dodał: colanka

lubicie pić soki?

Jakie soki pijeie najczęściej? Nie wiem dlaczego ale im zimniej tym większa u mnie ochota na takie typowo przecierowe soki, jak kubuś, piję teraz bardzo często.
22-10-2018 15:05
Dodał: pinka

witaminy przed ciążą

jakie witaminy warto brać przed ciążą? jak długo przed trzeba zaczac brac? Czy sam kwas foliowy wystarczy.
30-10-2018 10:22
Dodał: pinka
copyright by Vivamax 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl