Siniaki bez powodów - najczęstsze przyczyny

Siniaki bez powodów - najczęstsze przyczyny

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Najczęściej siniaki (sińce) na rękach, nogach, czy na ciele pojawiają się na skutek uderzenia o twarda powierzchnię. Na skutek urazu dochodzi do pęknięcia drobnych naczyń krwionośnych i podskórnego wylewu krwi. Początkowo uderzone miejsce jest zaczerwienione, opuchnięte i bolesne. Po kilku godzinach zaczerwienienie ustępuje i pojawia się sina, a następnie żółta barwa. Siniaki wchłaniają się samoczynnie i nie wymagają interwencji lekarskiej, pod warunkiem, ze nie powstają samoistnie – warto wtedy jak najszybciej udać się do lekarza.
  Jeśli siniaki powstają bez wyraźnej przyczyny, wymagana jest konsultacja lekarska i badania diagnostyczne, gdyż powodów powstawania siniaków może być wiele.

Niski poziom płytek krwi
Aby postawić diagnozę, w pierwszej kolejności lekarz zleca pacjentowi morfologię krwi. Szczególnie ważne jest oznaczenie poziomu płytek krwi, gdyż ich zbyt mała ilość może prowadzić do zwiększonej podatności na powstawanie siniaków. Niski poziom płytek krwi może być okresowy, może także świadczyć o schorzeniach układu krwiotwórczego, wymagających leczenia.

Niedobór czynników krzepnięcia
Inna przyczyna zmniejszonej krzepliwości krwi i podatności na siniaki jest niedobór lub brak jednego lub kilku czynników krzepnięcia krwi. Choroba ta zwana hemofilią to rzadkie schorzenie o podłożu genetycznym. Obniżony poziom lub brak poszczególnych czynników krzepnięcia: VIII (hemofilia A) lub IX (hemofilia B) może skutkować właśnie występowaniem siniaków. W zależności od ilości poszczególnych czynników krzepnięcia krwi, choroba może mieć różne nasilenie. Łagodna postać choroby nie jest bardzo groźna i objawia się najczęściej sporadycznymi siniakami na ciele. Cięższa postać choroby stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta, ze względu na ryzyko wystąpienia krwawień w obrębie: stawów, mięśni, czy narządów wewnętrznych. Wylewy te powodują poważne i zwykle nieodwracalne zniszczenia wewnątrzrządowe, dlatego tez niezwykle ważne jest szybkie postawienie diagnozy i wdrożenie specjalistycznego leczenia.

Kruchość naczyń krwionośnych
Także kruchość naczyń krwionośnych może predysponować do występowania krwawień podskórnych. Kruchość naczyń to nic innego jak osłabienie ich ścianek, przez co są bardziej podatne na pękanie. Konsekwencja pękających naczynek są wiec podskórne wylewy krwi, czyli siniaki. Kruchość naczyń krwionośnych można skutecznie leczyć, stosując doustne preparaty z rutyną.
 
Artykuł znaleziono w kategoriach:

Oceny i komentarze (0) - Siniaki bez powodów - najczęstsze przyczyny

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Newsletter

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

Forum

Łagodne środki na katar

Jakie znacie łagodne środki na katar? Nie zależy mi na leczeniu objawów tylko przyczyn.
11-04-2014 11:41
Dodał: Amuratu

urządzenie na alergię AllerDMc

http://inovmed.
14-05-2014 14:27
Dodał: ola37

Pain Gone na bóle różnego pochodzenia

Technika prądów Tens znana, stosowana w medycynie i wykorzystana w tym urządzeniu, jest to przenośny generator prądu Tens, myślę że nie jeden pacjent byłby zadowolny gdyby lekarz przepisał mu takie urządzenie, które nie ma skutków ubocznych jak leki przeciwbólowe.
14-05-2014 14:40
Dodał: ola37

URZĄDZENIE PRZECIWBÓLOWE PAIN GONE

http://paingone.
14-05-2014 14:47
Dodał: ola37

Omega 3 - który preparat najtańszy?

Jesli stosujecie omega 3 albo kupujecie dla dzieci, to pewnie już się zorientowaliscie ze ceny mogą być bardzo rózne, szczególnie tych preparatów dla dzieci.
17-07-2015 18:37
Dodał: Mirka72

Śmieszności, dowcipy

Może dobrze byłoby popisać coś co lekko odwróci myśli od kłopotów ze zdrowiem.
30-11-2015 13:54
Dodał: koptymista

Co na powiększenie penisa?

Co na powiększenie penisa? jakie leki, tabletki są najskuteczniejsze?.
13-02-2016 11:53
Dodał: Smith
copyright by Vivamax 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl