Siniaki bez powodów - najczęstsze przyczyny

Siniaki bez powodów - najczęstsze przyczyny

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Najczęściej siniaki (sińce) na rękach, nogach, czy na ciele pojawiają się na skutek uderzenia o twarda powierzchnię. Na skutek urazu dochodzi do pęknięcia drobnych naczyń krwionośnych i podskórnego wylewu krwi. Początkowo uderzone miejsce jest zaczerwienione, opuchnięte i bolesne. Po kilku godzinach zaczerwienienie ustępuje i pojawia się sina, a następnie żółta barwa. Siniaki wchłaniają się samoczynnie i nie wymagają interwencji lekarskiej, pod warunkiem, ze nie powstają samoistnie – warto wtedy jak najszybciej udać się do lekarza.
  Jeśli siniaki powstają bez wyraźnej przyczyny, wymagana jest konsultacja lekarska i badania diagnostyczne, gdyż powodów powstawania siniaków może być wiele.

Niski poziom płytek krwi
Aby postawić diagnozę, w pierwszej kolejności lekarz zleca pacjentowi morfologię krwi. Szczególnie ważne jest oznaczenie poziomu płytek krwi, gdyż ich zbyt mała ilość może prowadzić do zwiększonej podatności na powstawanie siniaków. Niski poziom płytek krwi może być okresowy, może także świadczyć o schorzeniach układu krwiotwórczego, wymagających leczenia.

Niedobór czynników krzepnięcia
Inna przyczyna zmniejszonej krzepliwości krwi i podatności na siniaki jest niedobór lub brak jednego lub kilku czynników krzepnięcia krwi. Choroba ta zwana hemofilią to rzadkie schorzenie o podłożu genetycznym. Obniżony poziom lub brak poszczególnych czynników krzepnięcia: VIII (hemofilia A) lub IX (hemofilia B) może skutkować właśnie występowaniem siniaków. W zależności od ilości poszczególnych czynników krzepnięcia krwi, choroba może mieć różne nasilenie. Łagodna postać choroby nie jest bardzo groźna i objawia się najczęściej sporadycznymi siniakami na ciele. Cięższa postać choroby stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta, ze względu na ryzyko wystąpienia krwawień w obrębie: stawów, mięśni, czy narządów wewnętrznych. Wylewy te powodują poważne i zwykle nieodwracalne zniszczenia wewnątrzrządowe, dlatego tez niezwykle ważne jest szybkie postawienie diagnozy i wdrożenie specjalistycznego leczenia.

Kruchość naczyń krwionośnych
Także kruchość naczyń krwionośnych może predysponować do występowania krwawień podskórnych. Kruchość naczyń to nic innego jak osłabienie ich ścianek, przez co są bardziej podatne na pękanie. Konsekwencja pękających naczynek są wiec podskórne wylewy krwi, czyli siniaki. Kruchość naczyń krwionośnych można skutecznie leczyć, stosując doustne preparaty z rutyną.
 
Artykuł znaleziono w kategoriach:

Oceny i komentarze (0) - Siniaki bez powodów - najczęstsze przyczyny

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Newsletter

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

Forum

Śmieszności, dowcipy

Może dobrze byłoby popisać coś co lekko odwróci myśli od kłopotów ze zdrowiem.
30-11-2015 13:54
Dodał: koptymista

Problemy ze snem.

Witam, od tygodnia nie mogę zasnąć, mam problemy ze snem, problemy z zasypianiem a jeśli już to wybudzam sie co dwie godziny i dalej to samo.
12-08-2016 11:10
Dodał: Marita

Krem do protez

Zostałam właśnie nową posiadaczka protezy i mam pytanie jakich środków używacie do czyszczenia i którego kremu do protez,bo na rynku jest tego bardzo dużo,ostatnio widziałam w aptece ulotkę kin oro ma ktoś jakieś doświadczenia z tą firmą?.
21-10-2016 08:30
Dodał: Maria55

zamienniki do drukarki

Używacie zamienników do drukarki? Jeśli tak to jakich, jeśli nie to dlaczego nie?.
29-12-2016 21:21
Dodał: dodi

dziecko się moczy

Dlaczego dziecko 6 letnie się moczy w nocy? Już kilka takich sytuacji było, czy to może być jakaś choroba?.
23-03-2018 09:47
Dodał: limka

co was najbardziej stresuje?

co was najbardziej stresuje i jakie macie swoje sposoby zeby stresować sie mniej?.
26-03-2018 11:17
Dodał: limka

błonnik na odchudzanie

Wspomagał się ktoś z Was przy odchudzaniu błonnikiem? Warto? Jakie daje efekty i który błonnik polecacie?.
04-04-2018 10:33
Dodał: limka
copyright by Vivamax 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl