Mapa strony
Po czym rozpoznać alergiczne zapalenie spojówek

Po czym rozpoznać alergiczne zapalenie spojówek

mgr farmacji Aleksandra Uruszczak-Wąsowicz

Alergie dotykają różnych części ciała, nierzadko i oczu. Jednym ze stanów alergicznych oka jest alergiczne zapalenie spojówek. Jak dowodzą badania choroba ta w przeciągu ostatnich dwóch dekad występuje coraz częściej. Alergiczne zapalenie spojówek to nie jedyne z alergii oczu. Alergia może również dotykać rogówki czy powiek.
Alergiczne zapalenie spojówek w 50% przypadków związana jest z alergią sezonową: czyli czasem zwiększonego pylenia roślin. Całoroczne alergiczne zapalenie spojówek związane jest z alergią na różne alergeny, przy czym objawy są takie same. Uczulenie mogą spowodować: roztocze kurzu, spory grzybów, pokarm, chemikalia, czy niektóre substancje czy leki podawane do oka (np. uczulenie na środki konserwujące zawarte w wielu kroplach do oczu czy niektóre składniki środków do czyszczenia soczewek kontaktowych).
Alergiczne zapalenie spojówek często towarzyszy alergicznym chorobom takim jak: alergia na pyłki, katar sienny, atopowe zapalenie skóry, astma.
Alergiczne zapalenie spojówek – objawy:
  • gałka oczna jest zaczerwieniona – przy czym zaczerwienienie dotyka całej gałki ocznej; nie jest skupione tylko w jednym miejscu;
  • dyskomfort w oku: swędzenie, pieczenie, czasem jest to wrażenie „piasku pod powiekami”; nie jest to jednak ból;
  • łzawienie – oczy obficie łzawią; wydzielina z oka jest wodnista.
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl