Chemioterapia biała, czerwona, żółta - rodzaje chemioterapii
mgr farmacji Małgorzata Kruk Chemioterapia to farmakologiczna metoda leczenia chorób nowotworowych. W zależności od rodzaju nowotworu, stadium choroby oraz wieku pacjenta, stosuje się różne schematy podawania cytostatyków (leków przeciwnowotworowych). Niektóre z nich, nazywane są przez pacjentów potocznie: białą, czerwoną lub żółtą chemią.
Chemioterapia biała to jeden z mniej agresywnych schematów leczenia pacjentów onkologicznych, polegający na podawaniu bleomycyny. W przeciwieństwie do większości cytostatyków, bleomycyna nie wywiera toksycznego działania na szpik kostny.
Chemioterapia czerwona to schemat leczenia, polegający na podawaniu we wlewie dożylnym cytostatyków z grupy antracyklin (doksorubicyny, epirubicyny). Podawany w postaci kroplówki lek ma barwę czerwoną, stąd przyjęła się nazwa potoczna: „chemioterapia czerwona” dla tego schematu leczenia. Chemię czerwoną wykorzystuje się najczęściej w celu leczenia pacjentów chorych na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego, a także u chorych na nowotwór piersi, pęcherza moczowego, czy gruczołu krokowego. Charakterystycznym działaniem niepożądanym, ujawniającym się często dopiero po kilku latach od stosowania chemioterapii czerwonej jest kardiotoksyczność (toksyczne działanie antracyklin na serce).
Natomiast żółta chemia to schemat leczenia, polegający na stosowaniu trzech leków cytostatycznych: 5-fluorouracylu, cyklofosfamidu, metotreksatu. Dotychczas żółtą chemię podawano przede wszystkim pacjentkom, jako leczenie uzupełniające w terapii raka piersi.
Bezpłatny Raport „Jak wzmocnić odporność w czasie choroby nowotworowej – 10 naturalnych składników”. Zapisz się - Kliknij tutaj