Polak niewyspany i zestresowany

Polak niewyspany i zestresowany

Redakcja

61% Polaków odczuwa stres, prawie połowa ma problemy ze snem i po przebudzeniu, nie czuje się wyspana. Martwimy się pracą, sytuacją finansową
i szybkim tempem życia a po stresujący dniu, walczymy z bezsennością – taki obraz Polaka wyłania się z raportu Melisany Klosterfrau „Stres a sen” na podstawie badania przeprowadzonego przez TNS Polska.

Z raportu Melisany Klosterfrau „Stres a sen” wynika, że co czwarty badany sypia w tygodniu pracy mniej niż 6 godzin na dobę, a 53% powraca w nocy myślami do stresujących momentów minionego dnia. Wśród zestresowanych Polaków, co piąty odczuwa zdenerwowanie przynajmniej kilka razy w tygodniu. Najczęściej codzienny stres doskwiera „nocnym markom” czyli tym, którzy w trakcie tygodnia pracy sypiają mniej niż 6 godzin na dobę, osobom w wieku 30-39 lat oraz członkom gospodarstw domowych o dochodach do 1500 zł. Co ciekawe, statystyczna Polka gorzej śpi i denerwuje się częściej niż mężczyźni.

Stresująca praca, za mało pieniędzy, za dużo wyzwań

Raport Melisany Klosterfrau pokazuje, że stres wywołują w Polakach różne czynniki. Najczęściej są one związane z miejscem pracy – respondenci badania TNS Polska wskazywali, że stresuje ich presja, nadmiar obowiązków, obawa przed utratą zatrudnienia czy nieprzyjemna atmosfera w miejscu pracy (łącznie 34% wskazań). Jako częsty powód odczuwanego stresu podawano również problemy finansowe, szybkie tempo życia, sytuację życiową a także problemy rodzinne i martwienie się tym, co przyniesie przyszłość (15%). Polaków stresują też relacje z bliskimi, nieprzewidziane wydarzenia i brak wolnego czasu. Najrzadziej, jako źródło stresu, wymieniane było życie seksualne (2%).

Uwaga – zestresowany Polak

Jak objawia się stres wśród Polaków? Uczestnicy badania TNS Polska, którzy odczuwają stres, deklarowali, że stres wiąże się u nich nadpobudliwością i rozdrażnieniem, uczuciem zmęczenia a nawet złością i agresją, niepokojem wewnętrznym, stanami lękowymi. Prawie co piąty zestresowany respondent, zauważył u siebie problemy z zasypianiem oraz bezsenność. Były to w 40% osoby mające problemy ze snem kilka razy w tygodniu.

Polaka sen własny

Polacy się nie wysypiają – według Raportu Melisany Klosterfrau prawie połowa Polaków (47% odpowiedzi) zauważa, że po przebudzeniu nie czuje się wypoczęta. Co więcej, aż 55% z nas sypia mniej niż 7 a co czwarty Polak sypia nawet mniej niż 6 godzin na dobę w ciągu tygodnia pracy. To aż dwie godziny mniej od czasu snu zalecanego przez lekarzy specjalistów . Co ważne, po 6 lub mniej godzin na dobę sypia właśnie aż 59% osób mających problemy ze snem codziennie i 41% badanych odczuwających stres kilka razy w tygodniu, co pokazuje, że problem staje się przewlekły. Niewątpliwie ma to związek ze stresem – najczęściej zmęczenie o poranku zauważają osoby odczuwające zdenerwowanie codziennie (31%). Podobnie, najkrócej sypiają respondenci odczuwający stres każdego dnia i kilka razy w tygodniu (odpowiednio po 34% i 35%). Ciekawostką jest fakt, że najkrócej sypiają osoby oglądające powyżej 6 godzin telewizji dziennie oraz osoby rozwiedzione lub żyjące w separacji. Wysypiamy się natomiast w trakcie weekendów. Wtedy sytuacja wygląda dużo lepiej - 66% osób deklaruje że poświęca na sen średnio po 8 godzin na dobę.

Ponad połowie Polaków (55%) zdarza się rozpamiętywać w nocy stresujące momenty minionego dnia. W szczególności dotyczy to osób odczuwających zdenerwowanie – po stresującym dniu śpią niespokojnie, mają problemy z zaśnięciem lub przebudzają się w ciągu nocy analizując stresujące momenty - taką sytuację zauważa zdecydowana większość z nich (łącznie 75% respondentów).

Łącznie problemy ze snem, odczuwa prawie połowa Polaków (48%). Minimum kilka razy w tygodniu z bezsennością walczy 13% Polaków a 16% - kilka razy w miesiącu. Najwięcej z nich, to osoby, które zauważają wpływ stresujących wydarzeń minionego dnia na jakość snu w ciągu nocy.

Źle śpimy lub nie możemy zasnąć, gdy jesteśmy poddenerwowani, doskwierają nam problemy osobiste lub kłopoty finansowe (które to są również jedną z głównych przyczyn stresu).


Nie mogąc zasnąć, najczęściej palimy papierosy, słuchamy muzyki, rozmawiamy z bliskimi, sięgamy po uspakajające środki ziołowe lub po prostu liczymy owce. 27% respondentów borykających się z problemami ze snem nie ma jednak żadnej metody radzenia sobie z bezsennością.

Przepis na spokój

Najlepiej i najdłużej sypiają osoby, które nie odczuwają stresu w ogóle. Śpią one powyżej
8 godzin w ciągu tygodnia pracy (50%) i w weekendy (42%). Jaka jest recepta na spokojne życie i długi sen? Najlepiej unikać małżeństwa czy pracy i wyłączyć telewizor ponieważ zgodnie z odpowiedziami respondentów badania TNS Polska, istotnie częściej nie stresują się panny i kawalerowie, uczniowie i studenci oraz osoby, które wystrzegają się oglądania telewizji (62%).

Naturalnie ukojenie

Pomoc w ukojeniu nerwów zapewnić może sama natura. 12 ziół o właściwościach leczniczych połączonych pod postacią Melisany Klosterfrau, pomaga w stanach złego samopoczucia i objawach bólu głowy związanych z nerwicami, w przypadku nadmiernej wrażliwości na zmiany pogody, w dolegliwościach menopauzalnych oraz w zaburzeniach żołądka i jelit na tle nerwowym. Może również wspomagać leczenie przeziębienia i grypy.

Naturalny skład Melisany Klosterfrau to kompozycja w 100 ml płynu 536 mg liści melisy, 714 mg kłączy omanu, 714 mg korzenia arcydzięgla, 714 kłączy imbiru, 285 mg kwiatów goździków, 285mg kłączy galangi, 71 mg owoców pieprzu czarnego, 714 mg korzenia goryczki, 714 mg owocni pomarańczy, 321 mg kory cynamonowca, 36 mg kwiatów strączyńca oraz 10 mg owoców kardamonu.
Preparat Melisana Klosterfrau tradycyjnie stosowany od 1 do 3 łyżeczek, rozcieńczony podwójną ilością wody, soku lub herbaty ukoi „skołatane nerwy”. Melisana stosowana zewnętrznie, przyniesie ulgę w mniej nasilonych nerwobólach i powysiłkowych bólach mięśni.

Preparat Melisana Klosterfrau jest dostępny w aptekach, bez recepty:

Melisana Klosterfrau 47 ml - ok. 8,10 zł
Melisana Klosterfrau 95 ml - ok. 12,80 zł
Melisana Klosterfrau 155 ml - ok. 17,40 zł
Melisana Klosterfrau 235 ml - ok. 24,30 zł
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl