Kwas foliowy

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Kwas foliowy

Przyjmowanie kwasu foliowego kojarzy się najczęściej z okresem ciąży. Jednak nie tylko przyszłe mamy powinny dbać o właściwy poziom folianów w organizmie. Niezależnie od płci i wieku, należy dbać o właściwą podaż kwasu foliowego, ze względu na jego wielokierunkowe, korzystne działanie na organizm.
Kwas foliowy – działanie
Kwas foliowy, zwany również witaminą B9 jest niezbędny do prawidłowego różnicowania się i wzrostu komórek. Korzystnie wpływa na funkcjonowanie mózgu i systemu nerwowego. Ponadto odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, zapewnia sprawne działanie jelit, wątroby oraz żołądka. Kwas foliowy pobudza tworzenie się erytrocytów (czerwonych ciałek krwi), przeciwdziałając anemii. 
Objawy niedoboru kwasu foliowego
Niedobór kwasu foliowego w organizmie najczęściej objawia się: uczuciem ciągłego zmęczenia, problemami z koncentracją i zapamiętywaniem, zaburzeniami ze strony układu pokarmowego (biegunką, kłopotami z trawieniem, a w konsekwencji spadkiem masy ciała), zahamowaniem wzrostu u dzieci oraz zmniejszeniem ilości czerwonych krwinek.
Natomiast niedostateczny poziom kwasu foliowego w organizmie przyszłej mamy (zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży) może skutkować wystąpieniem wad cewy nerwowej u dziecka, zaburzeniami wzrostu i rozwoju.
Kwas foliowy w ciąży
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, w pierwszych miesiącach (do końca drugiego trymestru) przyszła mama powinna przyjmować preparaty kwasu foliowego w dawce 0,4 mg na dobę. W związku z tym, że wiele ciąż jest nieplanowanych, zaleca się, aby kobiety w wieku rozrodczym zażywały profilaktycznie kwas foliowy w takiej samej dawce (0,4 mg). U kobiet, których dziecko może być potencjalnie narażone na wady cewy nerwowej (wcześniejsza ciąża lub przypadek w rodzinie), dawka kwasu foliowego powinna wynosić 4,0 mg na dobę.
Kwas foliowy w diecie
Warto pamiętać, że wiele produktów pochodzenia naturalnego zawiera dobrze przyswajalne foliany. Bogatym źródłem kwasu foliowego są przede wszystkim: warzywa, a zwłaszcza: sałata, kapusta, szpinak, kalafior, brukselka. Nieco mniejsza ilość tej witaminy występuje w drożdżach, żółtkach jaj, wątrobie, orzechach, słoneczniku, czy niektórych owocach (awokado, banan).
Kwas foliowy w tabletkach
Aby zapewnić dzienne zapotrzebowanie organizmu na kwas foliowy, kobiety planujące macierzyństwo, przyszłe mamy oraz osoby narażone na niedobór kwasu foliowego, powinny regularnie przyjmować preparaty z kwasem foliowym w dawce 0,4 mg na dobę.

Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl