Testy ciążowe - rodzaje

Testy ciążowe - rodzaje

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Testy ciążowe – rodzaje

Zanim wybierzesz się po test ciążowy do apteki, warto poznać jakie są ich rodzaje, aby wybrać właściwy i najwygodniejszy dla Ciebie do wykonania badania.

W aptece bez recepty dostępne są trzy rodzaje testów ciążowych: paskowe, płytkowe i strumieniowe. Metoda działania wszystkich testów jest taka sama i opiera się na wykryciu odpowiedniego poziomu hormonu HCG w badanym moczu. Poszczególne testy różnią się między sobą przede wszystkim budową, sposobem przeprowadzenia samodzielnego badania oraz ceną.

Testy strumieniowe przypominają flamaster. Ze wszystkich testów są najdroższe, natomiast najłatwiejsze w wykonaniu. Wystarczy oznaczoną końcówkę testu podłożyć na kilka sekund pod strumień moczu, a następnie odczytać wynik po upływie kilku minut, najczęściej 5 (dokładny czas podany na opakowaniu).

Testy płytkowe są zdecydowanie najpopularniejsze. Wymagają pobrania niewielkiej ilości moczu do załączonego pojemniczka lub pojemnika do badania moczu i przy użyciu pipety przeniesieniu kilku kropli do oznaczonej rynienki. Wynik testu również pojawia się po kilku minutach.

Testy paskowe są najtańsze. Do ich wykonania niezbędne jest również pobranie moczu do czystego, suchego pojemnika. W następnej kolejności pasek testowy zanurza się na odpowiednią wysokość i po upływie kilku minut odczytuje wynik.

Niezależnie od rodzaju testu, wynik i interpretacja każdego z nich jest taka sama, tzn. 2 kreski oznaczają ciążę, jedna tylko w polu kontrolnym - brak ciąży, natomiast jeśli po upływie kilku minut pojawi się kreska jedynie w polu testowym – test był uszkodzony, wynik pozostaje nieważny, więc należy badanie przeprowadzić jeszcze raz, przy użyciu nowego testu.

Testy z apteki różnią się także czułością, dlatego udając się do apteki, poproś farmaceutę o najbardziej czuły test ciążowy.

Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl