Mapa strony
Czym jest glikemia. Jak ją zmierzyć (glukometr)

Czym jest glikemia. Jak ją zmierzyć (glukometr)

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Zastanawiasz się czym jest glikemia? Czy ona decyduje o zdiagnozowaniu cukrzycy? Do czego służy glukometr?

Glikemia
Glikemia to inaczej poziom lub stężenie glukozy we krwi. Wyróżniamy glikemię na czczo i po posiłku. Każda glikemia ma swoje normy, na podstawie, których można zdiagnozować cukrzycę.

Jak mierzyć glikemię?
Glikemię mierzy się za pomocą tak zwanego glukometru. Jest to przedmiot niewielkich rozmiarów, który można zakupić zarówno w aptekach, jak i sklepach medycznych. Obecnie jest co najmniej kilka dostępnych modeli glukometrów, a każdy z nich jest użyteczny jedynie wówczas, gdy posiadasz specjalnie przeznaczone dla niego paski diagnostyczne.

Dobowy pomiar glikemii
Jest zaleceniem dla osób, u których występuje zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy, oraz u osób ze zdiagnozowaną cukrzycą.

Dobowy pomiar glikemii polega na kilkukrotnym (w ciągu każdego dnia) mierzeniu stężenia glukozy we krwi lub osoczu (w zależności od tego jak jest skalibrowany aparat). Warto, abyś każdorazowo notował otrzymany wynik.

Pomiarów tych należy dokonywać o określonych porach, to znaczy:
* Na czczo
* 2 godziny po posiłku
* Przed snem
* Przed posiłkiem
* W nocy między godziną 2 a 4

Nie ma konieczności, abyś dokonywał wszystkich podanych wyżej zaleceń, bo bardzo często byłoby to niemożliwe. Natomiast powinieneś codziennie mierzyć glikemię na czczo i 2 godziny po posiłku.

Glukometr
Jak już wspomniano glukometry mogą się różnić między sobą, ale ich mechanizm obsługi powinien być zbliżony. Zwykle pasek diagnostyczny umieszczasz w obszarze dla niego przeznaczonym, następnie dokonujesz nakłucia opuszka palca (z boku, po jego krótkim masowaniu) i przykładasz kroplę krwi do paska. Pasek "zasysa" kropelkę i po chwili na ekranie glukometru pojawia się wynik badania.
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl