Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy

Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Łojotokowe zapalenie skóry jest schorzeniem łatwym do zdiagnozowania, gdyż u większości pacjentów, daje podobne objawy, w postaci świądu oraz tworzących się łusek – początkowo jedynie na owłosionej skórze głowy, z czasem – także na obszarach ciała pozbawionych owłosienia (szyi, karku, za uszami). Niezwykle ważne jest szybkie postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia, aby uporać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy ma na celu przede wszystkim opanowanie stanu zapalnego oraz hamowanie rozwoju grzybów Malassezia, które wprawdzie fizjologicznie występują w skórze człowieka, natomiast u osób predysponowanych do łojotoku, mogą nasilać proces zapalny.

W związku z tym, że łojotokowe zapalenie skóry głowy lubi nawracać, w celu leczenia choroby stosuje się przez długi okres czasu szampony z cyklopiroksolaminą – substancją wykazującą działanie zarówno przeciwzapalne, jak i przeciwgrzybicze. Alternatywą dla tych preparatów są szampony z ketokonazolem lub ekonazolem – substancją o właściwościach przeciwgrzybiczych. Aby zapobiec nawrotom schorzenia, lekarze dermatolodzy zalecają skuteczną profilaktykę – stosowanie preparatów z siarką, kwasem salicylowym, czy dziegciem.

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl