Mapa strony
Łojotokowe zapalenie skóry - jak powstaje. Gdzie szukać przyczyny

Łojotokowe zapalenie skóry - jak powstaje. Gdzie szukać przyczyny

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, niezwykle trudną do leczenia, gdyż po prostu lubi powracać. Może przytrafić się w każdym wieku, jednak odnotowuje się częstsze zachorowanie wśród ludzi młodych (chorują również noworodki), zwłaszcza mężczyzn.

Schorzenie to jest proste do zdiagnozowania, gdyż daje niezwykle charakterystyczne objawy. Znacznie trudniejsze może okazać się znalezienie przyczyny, ponieważ predyspozycje do wystąpienia choroby:
mogą mieć podłoże genetyczne,
występują u osób z zaburzeniami w produkcji lub składzie łoju,
obserwuje się u kobiet z podwyższonym poziomem prolaktyny,
występują u osób z chorobami onkologicznymi, neurologicznymi, depresją,
dotyczą osób z obniżoną odpornością, także chorych na AIDS.
Także zanieczyszczenie powietrza, długotrwałe używanie kosmetyków
podrażniających skórę głowy, nieleczony łupież, nadmierne narażenie skóry głowy słońce, czy częste noszenie niewłaściwego okrycia głowy (zaparzanie skóry) może zwiększać ryzyko zachorowania na łojotokowe zapalenie skóry głowy.

Łojotokowe zapalenie skóry to nic innego jak nawracający stan zapalny początkowo skóry owłosionej, a wraz z rozwojem choroby – także nieowłosionej (szyi, karku, czoła, okolic uszu). Zaburzenia w produkcji lub składzie łoju powodują podrażnienie skóry głowy i powstanie przewlekłego stanu zapalnego – objawiającego się świądem, łuszczeniem się skóry oraz wysiękiem. W konsekwencji dochodzi również do zaburzenia mikroflory komórek skóry głowy i nadmiernego wzrostu grzybów Malassezia oraz Pityrosporum, które nasilają objawy chorobowe.

Niezwykle ważne jest podjęcie szybkiego i skutecznego leczenia, gdyż zaniedbane łojotokowe zapalenie skóry może prowadzić do wzmożonej utraty włosów, a nawet wyłysienia.

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl