Rozstępy w ciąży - jak ich uniknąć

Rozstępy w ciąży - jak ich uniknąć

mgr farmacji Małgorzata Kruk

W okresie ciąży wiele przyszłych mam martwi się o swoją sylwetkę i jędrność skóry po porodzie. Dużym zagrożeniem dla kondycji skóry kobiety ciężarnej są rozstępy, które mogą, (ale nie muszą) pojawić się na piersiach, brzuchu, udach, czy pośladkach. Jeśli spodziewasz się dziecka, zadbaj o siebie już od pierwszych tygodni ciąży. Dzięki kilku prostym sposobom, zminimalizujesz ryzyko powstania rozstępów i będziesz mogła cieszyć się gładką skórą nawet po rozwiązaniu.
Jedz rozsądnie

Przybieranie na wadze jest w ciąży nieuniknione. Pamiętaj jednak, że skórze nie służą duże wahania masy ciała, które sprzyjają powstawaniu rozstępów. Dlatego też w okresie ciąży jedz rozsądnie. Komponuj tak posiłki, aby na talerzu znalazło się nie tylko mięso i nabiał, ale również warzywa oraz produkty pełnoziarniste. Słodycze zastąp owocami, zrezygnuj z picia napojów gazowanych, które są źródłem „pustych” kalorii. Pamiętaj, że zasada folgowania sobie i jedzenia w ciąży „za dwoje” to mit. Po prostu odżywiaj się rozsądnie, aby zapobiegać szybkiemu przybieraniu na wadze. Dzięki zdrowej diecie łatwiej też będzie Ci wrócić po porodzie do figury sprzed ciąży.
Pamiętaj o masażu

Skóra do pewnego stopnia jest elastyczna. Jednak zbyt mocne jej rozciągnięcie, na skutek rosnącego brzuszka, może skutkować powstaniem nieestetycznych rozstępów. Dlatego też pamiętaj o systematycznym masażu miejsc zagrożonych rozstępami. Delikatny masaż przy użyciu oliwki dla dzieci poprawi krążenie w głębszych warstwach skóry oraz zwiększy jej elastyczność, dzięki czemu skutecznie przeciwdziałasz tworzeniu się rozstępów.
Regularnie sięgaj po kosmetyki na rozstępy

Aby przeciwdziałać powstawaniu rozstępów, już od pierwszych tygodni ciąży stosuj bezpieczne kosmetyki, przeznaczone do pielęgnacji skóry kobiet ciężarnych. Kremy na rozstępy dla przyszłych mam zawierają w swoim składzie substancje zmiękczające, nawilżające, natłuszczające oraz regenerujące skórę, dzięki którym będzie ona mniej podatna na tworzenie się nieestetycznych zmian. Pamiętaj, aby preparat na rozstępy stosować regularnie, najlepiej dwa razy dziennie.
Zadbaj o bezpieczną aktywność fizyczną

Jeśli Twoja ciąża przebiega prawidłowo, najprawdopodobniej nie ma przeciwwskazań do delikatnej aktywności fizycznej. Spokojny spacer, czy gimnastyka dotlenią Twoje ciało, uelastycznią skórę i pozwolą kontrolować masę ciała. Zanim zdecydujesz się na bardziej intensywne ćwiczenia, koniecznie zapytaj o zgodę swojego lekarza ginekologa.

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl