Olej lniany

Olej lniany

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Olej lniany, olej z nasion lnu

Olej lniany to doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) – związków, których organizm człowieka nie potrafi wytworzyć, a które powinny być dostarczane w codziennej diecie, we właściwej proporcji.
Olej lniany, czyli olej z nasion lnu – pozytywny wpływ na organizm

Olej lniany, ze względu na obecność w swoim składzie nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-3 i omega-6) we właściwej proporcji, wywiera wielokierunkowe, korzystne działanie na organizm.
Olej lniany przede wszystkim odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu się układu nerwowego. Ponadto systematycznie przyjmowany, przeciwdziała miażdżycy, niewydolności serca oraz innym chorobom układu sercowo – naczyniowego. Olej lniany wykazuje również działanie: immunostymulujące (podnoszące odporność), regulujące funkcje przewodu pokarmowego. Olej lniany korzystnie wpływa także na układ rozrodczy, zarówno kobiet jak i mężczyzn i z tego powodu wybierany jest jako środek wspomagający leczenie niepłodności.
Najczęstsze objawy niedoboru

Niewystarczająca podaż nienasyconych kwasów tłuszczowych może przyczynić się do rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak: miażdżyca, zawał serca, nowotwory, a także schorzeń o podłożu autoimmunologicznym.

Skutkiem niedoboru NNKT mogą być ponadto: problemy z koncentracją, nadmierna drażliwość, trudne gojenie się ran, pogorszenie się stanu skóry (suchość, łuszczenie się skóry), a u dzieci – zahamowanie wzrostu, trudności z zapamiętywaniem, a nawet dysleksja.
Jak stosować olej lniany?

Olej lniany ma charakterystyczny zapach i lekko orzechowy smak. Nadaje się do spożywania wyłącznie na zimno, gdyż podgrzany, traci swoje unikalne właściwości. Może być dodawany do sałatek, czy past lub spożywany bezpośrednio. Dobowa zalecana ilość oleju lnianego dla dorosłego człowieka wynosi około 4 łyżek stołowych.
Jak przechowywać olej lniany?

Aby olej lniany nie utracił swoich cennych właściwości, należy go przechowywać w niskiej temperaturze (najlepiej w lodówce), w ciemnej butelce. Warto pamiętać, że olej lniany ma krótki termin ważności, stąd należy go spożyć do 3-4 tygodni po otwarciu opakowania.

Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl