Czosnek to znany każdemu domowy sposób zwalczania infekcji. Po czosnek warto więc sięgać w okresach wzmożonej zapadalności na infekcje dróg oddechowych oraz w stanach obniżonej odporności, ale i nie tylko.
Działanie czosnku na organizm
W leczeniu infekcji wykorzystywane jest przeciwbakteryjne działanie czosnku. Okazuje się jednak, że czosnek zwalcza nie tylko bakterie. Pozwala wyeliminować z organizmu także grzyby, wirusy oraz pasożyty.
Co ciekawe, czosnek wywiera też dobroczynne działanie na układ sercowo-naczyniowy: obniża poziom cholesterolu, wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, normalizuje ciśnienie tętnicze krwi, chroniąc organizm przed miażdżycą oraz zawałem serca.
Ponadto czosnek pełni rolę naturalnego przeciwutleniacza (antyoksydanta). Neutralizując wolne rodniki, hamuje proces starzenia się komórek.
Czosnek pomaga także zwalczyć dolegliwości ze strony układu pokarmowego, gdyż pobudza trawienie, działa delikatnie rozkurczowo i żółciopędnie.
Czosnek w diecie
Unikalne właściwości czosnku są zachowane, jeśli jest spożywany na surowo. Niestety jego bardzo intensywny smak i zapach często sprawiają, że rezygnujemy z posiłków zawierających świeże ząbki czosnku.
Czosnek w kapsułkach
Doskonałą alternatywa dla świeżego czosnku są preparaty, dostępne w aptece bez recepty. W swoim składzie zawierają: olejek czosnkowy, sproszkowany czosnek, maceraty lub wyciągi czosnkowe, wykazujące działanie niemal identyczne, jak świeży czosnek. Ich dużą zaletą jest brak charakterystycznego smaku i zapachu, ze względu na uwalnianie substancji aktywnej (głównie allicyny) dopiero w jelicie cienkim.
Czosnek dla kobiet w ciąży i karmiących mam
Także kobiety ciężarne i karmiące mogą korzystać z dobroczynnego działania czosnku. Czosnek, maliny, porzeczki i witamina C zalecane są w celu łagodzenia objawów przeziębienia i grypy.