Mleko dla noworodka i niemowlęcia - rodzaje

Mleko dla noworodka i niemowlęcia - rodzaje

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Podstawowym pokarmem noworodka od pierwszych dni życia jest mleko matki –
cenne i niepowtarzalne źródło substancji odżywczych oraz naturalnych przeciwciał, niezbędnych do kształtowania się silnego systemu immunologicznego dziecka. Niestety nie każde dziecko może być karmione piersią. Zahamowanie laktacji, alergia pokarmowa, czy inne zaburzenia ze strony układu pokarmowego wymagają zastosowania mleka zastępczego.
Mleko modyfikowane (zastępcze) ma za zadanie dostarczać wszystkich niezbędnych substancji odżywczych z uwzględnieniem indywidualnych schorzeń malucha. W zależności od potrzeb dziecka, skład pokarmu zastępczego jest różny. Wyróżniamy więc następujące rodzaje mleka modyfikowanego dla noworodka i niemowląt:
Mleko początkowe dla zdrowych noworodków i niemowląt (oznaczone cyfrą 1) przeznaczone jest dla dzieci od pierwszego dnia życia do około 5-6 miesiąca. Może stanowić podstawę lub uzupełnienie diety, w przypadku np. problemów z laktacją.
Mleko dla dzieci starszych (oznaczone cyfrą 2, 3, 4) może być z powodzeniem stosowane u starszego dziecka, w zależności od jego wieku (do ukończenia pierwszego roku życia – mleko z symbolem 2, powyżej pierwszego roku życia – z symbolem 3 i 4).
Mleko modyfikowane hipoalergiczne (oznaczone symbolem HA) dedykowane jest dla maluchów ze skłonnością do alergii pokarmowej.
Mleko do stosowania przy ulewaniu (oznaczone symbolem AR) przeznaczone jest dla maluchów ze skłonnością do ulewania. Formuła mleka została wzbogacone o mączkę z chleba świętojańskiego – składnik zagęszczający pokarm, skutecznie hamujący odruch refluksu u dziecka.
Mleko dla dzieci z zaburzeniami wchłaniania tłuszczów (oznaczone symbolem MCT) o unikalnym składzie, wydawane jedynie na receptę.
Mleko dla maluchów – niejadków, bądź dzieci słabo przybierających na wadze (oznaczone symbolem 2R) o wyższej wartości kalorycznej.
Wybór mleka zastępczego najlepiej skonsultować z lekarzem pediatrą, aby zapewnić swojemu maleństwu optymalny skład mleka modyfikowanego, dostosowanego do jego indywidualnych potrzeb.
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl