Mapa strony
BMI (waga do wzrostu) - nadwaga, niedowaga, czy waga prawidłowa

BMI (waga do wzrostu) - nadwaga, niedowaga, czy waga prawidłowa

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Body Mass Index (BMI) jest najpopularniejszym i najłatwiejszym do obliczenia wskaźnikiem prawidłowej wagi. Wiesz jak obliczyć BMI? Czy twoje BMI mieści się w zakresie normy?

BMI (waga a wzrost)
BMI to Body Mass Index, czyli wskaźnik masy ciała. Jest wskaźnikiem informującym o właściwej lub niewłaściwej wadze. Możesz go obliczyć w łatwy sposób. Zapisz swój wzrost w metrach (czyli na przykład 1.70 m jeśli masz 170 cm wzrostu) i masę ciała w kilogramach (przykładowo podajmy wagę 70 kg). Teraz musisz wykonać działanie matematyczne, w którym wagę w kilogramach podzielisz przez kwadrat (drugą potęgę) wartości wzrostu w metrach. Przykładowy zapis: 70/(1.7)2 = 70/2.89 = 24.22. Obliczyłeś już swój wynik i teraz powinieneś sprawdzić, w którym przedziale się znajdujesz.

BMI - wartości
* <16 wygłodzenie
* 16-17 wychudzenie
* 17-18.5 niedowaga
* 18.5-25 prawidłowa waga ciała
* 25-30 nadwaga
* 30-35 otyłość I stopnia
* 35-40 otyłość II stopnia
* ?40 otyłość skrajna, inaczej III stopień otyłości

Przykładowe obliczenia podane powyżej wyznaczyły wartość BMI na poziomie 24.22. Wartość ta mieści się w granicach określonych dla wagi prawidłowej. Ale zwróćmy uwagę, że przybranie na wadze o 2.5kg spowoduje, że pacjent ten znajdzie się w grupie osób z nadwagą (72.5/2.89=25.09).

BMI - opinie
Prostota obliczeń wskaźnika BMI niestety często nie jest odbierana jako pozytyw. W przypadku większości osób, wskaźnik ten wyraża w sposób orientacyjny prawidłową i nieprawidłową wagę. Ale już w przypadku sportowców wartość BMI może wskazywać na nadwagę lub otyłość, podczas gdy ilość ich tkanki tłuszczowej jest niewielka.

Ponadto wskaźnik BMI powinien być stosowany wyłącznie u osób dorosłych. W przypadku dzieci nie informuje w sposób właściwy o normach wagowych. Dla dzieci stosuje się tak zwane tabele centylowe.

BMI możesz używać jako pierwszego i orientacyjnego wskaźnika, informującego o tym, czy twoja waga ciała znajduje się w zakresie wartości prawidłowych. Jeżeli znajdujesz się w grupie osób z nadwagą lub otyłością jesteś bardziej narażony na rozwój takich chorób jak cukrzyca, czy nadciśnienie. Właściwa waga to nie tylko aspekt estetyczny i powód do dobrego samopoczucia, ale także kwestia zdrowotna.
Artykuł znaleziono w kategoriach:

Oceny i komentarze (0) - BMI (waga do wzrostu) - nadwaga, niedowaga, czy waga prawidłowa

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Newsletter

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

Forum

Pain Gone na bóle różnego pochodzenia

Technika prądów Tens znana, stosowana w medycynie i wykorzystana w tym urządzeniu, jest to przenośny generator prądu Tens, myślę że nie jeden pacjent byłby zadowolny gdyby lekarz przepisał mu takie urządzenie, które nie ma skutków ubocznych jak leki przeciwbólowe.
14-05-2014 14:40
Dodał: ola37

URZĄDZENIE PRZECIWBÓLOWE PAIN GONE

http://paingone.
14-05-2014 14:47
Dodał: ola37

Omega 3 - który preparat najtańszy?

Jesli stosujecie omega 3 albo kupujecie dla dzieci, to pewnie już się zorientowaliscie ze ceny mogą być bardzo rózne, szczególnie tych preparatów dla dzieci.
17-07-2015 18:37
Dodał: Mirka72

Śmieszności, dowcipy

Może dobrze byłoby popisać coś co lekko odwróci myśli od kłopotów ze zdrowiem.
30-11-2015 13:54
Dodał: koptymista

Problemy ze snem.

Witam, od tygodnia nie mogę zasnąć, mam problemy ze snem, problemy z zasypianiem a jeśli już to wybudzam sie co dwie godziny i dalej to samo.
12-08-2016 11:10
Dodał: Marita

Krem do protez

Zostałam właśnie nową posiadaczka protezy i mam pytanie jakich środków używacie do czyszczenia i którego kremu do protez,bo na rynku jest tego bardzo dużo,ostatnio widziałam w aptece ulotkę kin oro ma ktoś jakieś doświadczenia z tą firmą?.
21-10-2016 08:30
Dodał: Maria55

zamienniki do drukarki

Używacie zamienników do drukarki? Jeśli tak to jakich, jeśli nie to dlaczego nie?.
29-12-2016 21:21
Dodał: dodi
copyright by Vivamax 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl