Alergia skórna - profilaktyka i leczenie

Alergia skórna - profilaktyka i leczenie

mgr farmacji Aleksandra Uruszczak-Wąsowicz

Alergia skórna – profilaktyka i leczenie

Alergia skórna to choroba, której nie da się wyleczyć. Nawet stosowanie najskuteczniejszej metody leczenia – odczulania - daje efekty tylko na ok. 5 lat. W terapii alergii bardzo ważna jest profilaktyka: działanie zapobiegające wystąpieniu uczulenia (wysypka, pokrzywka, rumienia, i innych).

Alergia skórna - profilaktyka
To przede wszystkim unikanie kontaktu z alergenem. Pełną świadomość tego, które alergeny powodują uczulenie, umożliwia przeprowadzenie odpowiednich testów alergicznych. Jeżeli eliminacja kontaktu z alergenem nie jest możliwa, bo np. alergen występuje powszechnie – warto przyjmować leki przeciwalergiczne.
Profilaktycznym działaniem mającym uchronić skórę przed alergią jest też jej zabezpieczanie odpowiednimi kosmetykami. W przypadku odsłoniętych części ciała np. twarzy, dobrze by na co dzień stosować kremy ochronne (najlepiej te delikatne, przeznaczone dla alergików).
Uczulenie skórne – leczenie
Polega na podawaniu:
  • leków przeciwhistaminowych: blokujących działanie histaminy – mediatora reakcji zapalnej, którego masowe wydzielanie w czasie reakcji alergicznej powoduje znane objawy alergii (świąd, obrzęki, pęcherze, zmiany skórne). Leki te stosuje się doustnie, ale i miejscowo w postaci żelów. Wybrane preparaty o takim działaniu można zakupić w aptece bez recepty.
  • leków nieswoistych np. chłodzących lotionów;
  • glikokortykosteroidów działających przeciwalergicznie, przeciwzapalnie; te leki są dostępne tylko na receptę; mogą być stosowane tylko pod kontrolą lekarza.
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl