Infekcja dróg moczowych u dzieci - jak rozpoznać i leczyć
mgr farmacji Małgorzata KrukW pierwszej kolejności pojawiają się: uczucie parcia na mocz, częste oddawanie małych ilości moczu, ból przy oddawaniu moczu, któremu u małych dzieci zwykle towarzyszy płacz lub grymas na twarzy. Może również wystąpić gorączka i ból brzucha, a w przypadku ostrej infekcji - nawet krwiomocz.
Leczenie infekcji dróg moczowych u dzieci rozpocznij jak najszybciej. Udaj się z dzieckiem do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie oraz prawdopodobnie skieruje cię z dzieckiem na kontrolne badanie ogólne moczu.
Wspomagająco możesz dziecku podać:
* paracetamol lub ibuprofen - które będą działać przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo (a ibuprofen również przeciwzapalnie),
* wyciąg z żurawiny - który zakwaszając mocz, będzie stwarzał niekorzystne warunki dla rozwoju i namnażania się bakterii chorobotwórczych, odpowiedzialnych za powstanie infekcji (najczęściej jest nią Escherichia coli),
* wodę mineralną z cytryną - która będzie działać podobnie.
Możesz również zastosować u dziecka nasiadówkę (z rumianku lub szałwii), które będą działać miejscowo przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, przynosząc ulgę w nieprzyjemnych dolegliwościach. Nasiadówkę możesz przygotować samodzielnie w domu, najlepiej wieczorem, zalewając 30 gramów ziół dwoma szklankami wrzącej wody i parząc pod przykryciem około 15 minut. Tak przygotowany napar wlej do umytej i sparzonej miski z ciepłą wodą i przypilnuj malucha, aby siedział lub kucał w misce przez około 15 minut. Po nasiadówce ubierz dziecku ciepłą piżamę i zaleć pozostanie w łóżku do rana.