Mapa strony
Gotowanie dla dzieci - jak gotować, aby ochronić witaminy

Gotowanie dla dzieci - jak gotować, aby ochronić witaminy

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Większość witamin jest nietrwała, rozpadająca się pod wpływem działania wysokiej temperatury, czy długotrwałego przechowywania pokarmów. Jeśli każdego dnia komponujesz posiłki swojego dziecka w taki sposób, aby zawierały duże ilości witamin, zadbaj również o sposób przyrządzenia potraw, aby chronić witaminy przed unieczynnieniem i utratą ich dobroczynnych właściwości.
* Po pierwsze staraj się unikać długotrwałego gotowania warzyw. Większość warzyw wymaga krótkotrwałego gotowania, aby stały się wystarczająco miękkie do spożycia przez malucha.
* Po drugie staraj się spożywać warzywa oraz owoce jak najszybciej po kupieniu ich. Długotrwałe przechowywanie nie służy trwałości witamin.
* Pamiętaj, że większość witamin jest rozpuszczalnych w wodzie. Jednak do efektywnego wchłaniania witamin: A, D, E i K niezbędna jest chociażby odrobina tłuszczu. Dlatego też jeśli spożywasz produkty bogate w te witaminy, dodaj do potrawy masło, olej lub oliwę.
* Aby chronić witaminę C przed unieczynnieniem, postaraj się (jeśli tylko to możliwe) jeść owoce lub warzywa w całości, nie obierając je ze skórki, gdyż żelazo obecne w nożu może zmniejszać aktywność kwasu askorbinowego.
Zdrowa, pełnowartościowa dieta to nie wszystko, gdyż nieprawidłowe przygotowanie posiłków, może skutkować utratą cennych witamin.
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl