Mapa strony
Zmęczenie i osłabienie organizmu - objawy i przyczyny

Zmęczenie i osłabienie organizmu - objawy i przyczyny

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Czujesz się zmęczony lub osłabiony? Jakie mogą być tego przyczyny?

Zmęczenie - przyczyny
To wrażenie pozbawienia energii (brak sił) do dalszej pracy. Przyczyną są intensywne przemiany energetyczne w organizmie. Przemiany te zachodzą przy udziale cukrów (jako niezbędnych substratów reakcji), z których wytwarzana jest energia. W trakcie tych przemian powstaje również kwas mlekowy. Jego nadmierna ilość zgromadzona w mięśniach, jest odczuwalna właśnie jako tak zwane zmęczenie.

Osłabienie - przyczyny
Można uznać, że objawem osłabienia jest zmęczenie. Niekiedy jednak oba wyrażenia są używane w sposób zamienny. Nie ma bowiem dokładnej definicji któregokolwiek z nich.

Wyróżniamy dwa rodzaje osłabienia - fizyczne oraz psychiczne. Za przyczyny osłabienia fizycznego uważa się zmniejszoną odporność organizmu, spadek wagi, choroby takie jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby układu krążenia, bezsenność, czy anemia. Natomiast do przyczyn osłabienia psychicznego zaliczamy stres, depresje, niekorzystną atmosferę w pracy, lub w szkole, nadmierny wysiłek umysłowy, a także brak zapewnienia podstawowych potrzeb, takich jak posiłek, czy sen.
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl