Selen - działanie i właściwości

Selen - działanie i właściwości

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Jest mało popularnym pierwiastkiem, pomimo wielu korzystnych właściwości. Czasami występuje w połączeniach z cynkiem - dlaczego?

Selen - działanie i właściwości
Selen, podobnie jak cynk, jest przeciwutleniaczem, bierze udział w budowaniu DNA, wspomaga pracę układu odpornościowego, prawdopodobnie ogranicza rozwój niektórych nowotworów (np. płuc), korzystnie wpływa na stan skóry, wspiera pracę tarczycy, wspomaga płodność i potencję u mężczyzn. Wymienione wyżej cechy są przypisywane zarówno selenowi, jak i cynkowi. Selen ponadto poprawia sprawność narządu wzroku i wspiera wątrobę.

Selen zastosowanie
Selen stosuje się głównie w profilaktyce łupieżu, nieprawidłowej pracy tarczycy, trądziku, zapaleniu wątroby, a także we wspomaganiu ograniczonej ruchliwości plemników. Selen jest zalecany szczególnie osobom palącym papierosy, z uwagi na fakt, iż posiada on zdolność hamowania rozwoju nowotworu płuc.

Selen i cynk
Z uwagi na podobne wskazania do stosowania, pierwiastki te często występują obok siebie, uzupełniając się wzajemnie.
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl