Osteoporoza, a ból stawów

Osteoporoza, a ból stawów

mgr farmacji Kinga Dziwisz
Znajdź zamienniki

Słyszałeś o osteoporozie? Wiesz jak się objawia? Czy w przebiegu osteoporozy występują bóle stawów?

Osteoporoza
Osteoporoza to choroba kości, w trakcie której obserwuje się stopniowy ubytek masy kostnej, a także osłabienie samej struktury kości i wynikającą z tego zwiększoną podatność na uszkodzenia, w tym na złamania.

Osteoporoza - charakterystyka
* Występuje częściej u kobiet
* Wzrost zachorowalności obserwuje się w okresie po menopauzie
* Częściej "atakuje" osoby szczupłe
* Na jej występowanie może mieć wpływ dieta ubogowapniowa
* Przyczyną występowania osteoporozy u młodych osób jest głównie długotrwałe unieruchomienie, lub wpływ niektórych leków (kortykosteroidów, hormonów tarczycy)
* Na występowanie osteoporozy mogą mieć wpływ inne schorzenia, między innymi kamica nerkowa, cukrzyca, czy reumatoidalne zapalenie stawów

Osteoporoza - objawy
Na początku osteoporoza nie daje żadnych łatwych do zaobserwowania objawów. Na pewnym etapie jej zaawansowania można zaobserwować: bóle kości długich, szczególnie pod wpływem obciążenia, złamania kręgów, ból kręgosłupa, powstanie tak zwanego "garbu starczego", zmniejszenie wzrostu, oraz podatność na złamania.

Czy w przebiegu osteoporozy występuje ból stawów?
Jak wspomniano, wśród objawów osteoporozy nie wyróżnia się bólu stawów, lecz ból samych kości. Oczywiście w rozwoju osteoporozy może dochodzić do zwyrodnienia stawów, spowodowanego ubytkami w kośćcu. Ponadto samo zwyrodnienie stawów może stanowić przyczynę osteoporozy.
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl