Jak skutecznie leczyć zaparcia

Jak skutecznie leczyć zaparcia

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Jeśli cierpisz na zaparcia, a domowe sposoby po prostu okazują się nieskuteczne, czas sięgnąć po leki na zaparcia bez recepty:
W aptece dostępne są preparaty ułatwiające wypróżnianie, różniące się mechanizmem działania, a co za tym idzie szybkością i skutecznością zwalczania zaparć.
* Preparaty pochodzenia naturalnego, drażniące jelito grube, zawierające w swoim składzie: korę kruszyny, korzeń rzewienia, czy liście senesu. Surowce te są źródłem antrachinonów - związków nasilających motorykę przewodu pokarmowego. Preparaty z antrachinonami należy przyjmować na noc, gdyż początek działania następuje po upływie około 6 godzin. Środki te nie powinny być długotrwale stosowane, gdyż mogą rozleniwiać jelita, przyczyniając się do powstania przewlekłych zaparć.
* Preparaty pochodzenia naturalnego, drażniące jelito cienkie z olejem rycynowym. Początek działania oleju rycynowego można zauważyć po około 4-6 godzinach od podania.
* Środki poślizgowe - z parafiną ciekłą, czy siemieniem lnianym, które powlekając śluzówkę jelit, ułatwiają przesuwanie i oddanie mas kałowych.
* Osmotyczne środki ułatwiające wypróżnianie z laktulozą, które zwiększając wydzielanie wody do światła jelit, upłynniają zalegające masy kałowe.
* Środki chemiczne, drażniące jelito grube - na przykład szybko (już po około 15-30 minutach) i łagodnie działające czopki glicerynowe, które mogą być podawane również dzieciom.

Pamiętaj, że kiedy jesteś w ciąży, całkowicie przeciwwskazane jest przyjmowanie środków przeczyszczających bez konsultacji z lekarzem. Niektóre preparaty mogą powodować nawet poronienia.
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl