Przyczyny stłuszczenia wątroby
Stłuszczenie wątroby nie powstaje bez przyczyny. Czynnikami sprzyjającymi chorobie są przede wszystkim:
* częste spożywanie dużej ilości napojów alkoholowych,
* niewłaściwa dieta o dużej zawartości tłuszczów zwierzęcych oraz produktów typu "fast food",
* znaczna otyłość,
* cukrzyca typu II,
* zakażenia wirusem wątroby.
Także czynniki dziedziczne mają wpływ na wystąpienie choroby, dlatego też jeśli w twojej rodzinie odnotowano przypadki schorzeń wątroby, ty także jesteś w grupie podwyższonego ryzyka.
Objawy stłuszczenia wątroby
U wielu osób stłuszczenie wątroby przebiega całkowicie bezobjawowo i dopiero badania kontrolne są w stanie przypadkowo wykryć chorobę. Czasem mogą pojawić się niezbyt charakterystyczne objawy w postaci:
* ogólnego osłabienia organizmu, znacznego pogorszenia się samopoczucia,
* problemów z zasypianiem i przespaniem całej nocy,
* kłucia w prawym boku,
* zaburzeń koncentracji,
* osłabienia sprawności fizycznej.
W związku z tym, że objawy stłuszczenia wątroby są mało charakterystyczne i mogą pojawiać się w przebiegu również innych chorób, jeśli znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka (cierpisz na otyłość, cukrzycę, regularnie przyjmujesz leki z grupy sterydów lub często spożywasz alkohol), udaj się na kontrolne badania do lekarza. Pamiętaj, że szybkie rozpoznanie choroby i zastosowanie właściwego leczenia dają szansę wyzdrowienia.
Leczenie stłuszczenia wątroby
Leczenie stłuszczenia wątroby polega przede wszystkim na całkowitym odstawieniu alkoholu oraz zmianie stylu życia. Wprowadzenie wysokobiałkowej diety, bogatej w owoce i warzywa oraz redukcja nadwagi (np. poprzez regularną aktywność fizyczną) pozwalają skutecznie walczyć z chorobą. W przypadku, kiedy za stłuszczenie wątroby odpowiedzialne są leki, konieczna może okazać się zmiana preparatów.