Mapa strony
Choroba alkoholowa a choroby wątroby

Choroba alkoholowa a choroby wątroby

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Nie ulega wątpliwości, że regularne spożywanie dużych ilości alkoholu, nie służy zdrowiu. Cierpi na tym szczególnie wątroba, która musi metabolizować i unieczynniać toksyczny dla organizmu alkohol etylowy.
Na skutek przemian metabolicznych etanolu, dostarczanego w napojach wysokoprocentowych, w komórkach wątroby (hepatocytach) dochodzi do wystąpienia tzw. stresu oksydacyjnego i w konsekwencji osłabienia mechanizmów chroniących komórki wątroby przed uszkadzającym działaniem wolnych rodników tlenowych. Na skutek poważnych zaburzeń metabolicznych hepatocytów, w krótkim czasie może dojść do zaburzeń czynnościowych i strukturalnych wątroby - wystąpienia jej stłuszczenia, zapalenia lub marskości, określanych wspólnym mianem alkoholowego zapalenia wątroby.
Nieleczone alkoholowe zapalenie wątroby często przebiega bezobjawowo. U niektórych osób może pojawić się uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, spowodowane znacznie powiększoną wątrobą. Przy ciężkiej postaci choroby alkoholowej pojawia się żółtaczka, wysoka gorączka, obrzęki oraz objawy niewydolności wątroby.
Jeśli jesteś często spożywasz alkohol i zauważasz u siebie wyżej wymienione objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza. Nieleczone alkoholowe zapalenie wątroby może prowadzić do wystąpienia ciężkiej dysfunkcji tego narządu.
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl