Mapa strony
Migrena, czy ból głowy - różnice

Migrena, czy ból głowy - różnice

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Często mylimy te dwa pojęcia. Migrena i ból głowy to nie zupełnie to samo. Warto się zastanowić, kiedy dolega nam ból głowy, a kiedy cierpimy na migrenę.

Migrena (migrenowe bóle głowy)
Migrena to ból głowy występujący zwykle jednostronnie (po jednej stronie głowy). Ma ona charakter napadowy, poprzedzony lub niepoprzedzony tak zwaną aurą. Aura to inaczej zwiastun nadchodzącego bólu. Przybiera ona postać między innymi mdłości, wymiotów, zaburzeń wzrokowych i słuchowych. Długość pojedynczej migreny jest zróżnicowana - od 4 do 48 godzin.

Ból głowy
To ból występujący w obrębie głowy, zarówno w jej przestrzeni wewnątrzczaszkowej, jak i na powierzchni skóry, głównie w okolicy oczodołów, skroni, bądź zatok. Czas trwania bólu głowy jest zróżnicowany.

Ból głowy - rodzaje
Wyróżnia się pierwotny i wtórny ból głowy. Pierwotny ból głowy, to ból, w przypadku którego istnieją trudności w określeniu choroby będącej przyczyną jego występowania (np. migrena, zespół Hortona). Natomiast ból wtórny, jest klasyfikowany wówczas, gdy znana jest przyczyna bólu głowy (np. krwotok wewnętrzny, udar mózgu).

Ból głowy, a migrena
Można zatem stwierdzić, że migrena jest specyficznym rodzajem bólu głowy. Natomiast nie można mówić, że każdy ból głowy jest migreną. To podstawa rozróżnienia tych dwóch pojęć.

Migrena - leczenie
Pamiętaj, że dla bólów migrenowych stosuje się specjalistyczne leczenie, odmienne od leczenia typowego bólu głowy.
Artykuł znaleziono w kategoriach:

Oceny i komentarze (0) - Migrena, czy ból głowy - różnice

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Newsletter

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

Forum

Pain Gone na bóle różnego pochodzenia

Technika prądów Tens znana, stosowana w medycynie i wykorzystana w tym urządzeniu, jest to przenośny generator prądu Tens, myślę że nie jeden pacjent byłby zadowolny gdyby lekarz przepisał mu takie urządzenie, które nie ma skutków ubocznych jak leki przeciwbólowe.
14-05-2014 14:40
Dodał: ola37

URZĄDZENIE PRZECIWBÓLOWE PAIN GONE

http://paingone.
14-05-2014 14:47
Dodał: ola37

Omega 3 - który preparat najtańszy?

Jesli stosujecie omega 3 albo kupujecie dla dzieci, to pewnie już się zorientowaliscie ze ceny mogą być bardzo rózne, szczególnie tych preparatów dla dzieci.
17-07-2015 18:37
Dodał: Mirka72

Śmieszności, dowcipy

Może dobrze byłoby popisać coś co lekko odwróci myśli od kłopotów ze zdrowiem.
30-11-2015 13:54
Dodał: koptymista

Problemy ze snem.

Witam, od tygodnia nie mogę zasnąć, mam problemy ze snem, problemy z zasypianiem a jeśli już to wybudzam sie co dwie godziny i dalej to samo.
12-08-2016 11:10
Dodał: Marita

Krem do protez

Zostałam właśnie nową posiadaczka protezy i mam pytanie jakich środków używacie do czyszczenia i którego kremu do protez,bo na rynku jest tego bardzo dużo,ostatnio widziałam w aptece ulotkę kin oro ma ktoś jakieś doświadczenia z tą firmą?.
21-10-2016 08:30
Dodał: Maria55

zamienniki do drukarki

Używacie zamienników do drukarki? Jeśli tak to jakich, jeśli nie to dlaczego nie?.
29-12-2016 21:21
Dodał: dodi
copyright by Vivamax 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl