Mapa strony
Migrena, czy ból głowy - różnice

Migrena, czy ból głowy - różnice

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Często mylimy te dwa pojęcia. Migrena i ból głowy to nie zupełnie to samo. Warto się zastanowić, kiedy dolega nam ból głowy, a kiedy cierpimy na migrenę.

Migrena (migrenowe bóle głowy)
Migrena to ból głowy występujący zwykle jednostronnie (po jednej stronie głowy). Ma ona charakter napadowy, poprzedzony lub niepoprzedzony tak zwaną aurą. Aura to inaczej zwiastun nadchodzącego bólu. Przybiera ona postać między innymi mdłości, wymiotów, zaburzeń wzrokowych i słuchowych. Długość pojedynczej migreny jest zróżnicowana - od 4 do 48 godzin.

Ból głowy
To ból występujący w obrębie głowy, zarówno w jej przestrzeni wewnątrzczaszkowej, jak i na powierzchni skóry, głównie w okolicy oczodołów, skroni, bądź zatok. Czas trwania bólu głowy jest zróżnicowany.

Ból głowy - rodzaje
Wyróżnia się pierwotny i wtórny ból głowy. Pierwotny ból głowy, to ból, w przypadku którego istnieją trudności w określeniu choroby będącej przyczyną jego występowania (np. migrena, zespół Hortona). Natomiast ból wtórny, jest klasyfikowany wówczas, gdy znana jest przyczyna bólu głowy (np. krwotok wewnętrzny, udar mózgu).

Ból głowy, a migrena
Można zatem stwierdzić, że migrena jest specyficznym rodzajem bólu głowy. Natomiast nie można mówić, że każdy ból głowy jest migreną. To podstawa rozróżnienia tych dwóch pojęć.

Migrena - leczenie
Pamiętaj, że dla bólów migrenowych stosuje się specjalistyczne leczenie, odmienne od leczenia typowego bólu głowy.
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl