Mapa strony
Nie mogę spać - leczenie bezsenności

Nie mogę spać - leczenie bezsenności

mgr farmacji Aleksandra Uruszczak-Wąsowicz

Bezsenność utrudnia relacje z innymi, codzienne funkcjonowanie, rzutuje na jakość wykonywanej pracy, sprawia trudności w nauce. Problemy ze snem należy leczyć, szczególnie wtedy, gdy jej objawy utrzymują się ponad miesiąc.
Jeżeli mamy problemy ze snem, udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu. On pokieruje nas: na dodatkowe badania (bezsenność może być tylko objawem inne choroby, o której możemy nie wiedzieć), zaleci właściwe dla nas sposoby radzenia sobie z zaburzeniami snu, ewentualnie zaordynuje leczenie bezsenności.
Warto wiedzieć, że istnieją w Polsce ośrodki zajmujące się leczeniem bezsenności, do których można zgłosić się po pomoc. Są to zarówno poradnie zaburzeń snu, jak i poradnie zaburzeń oddychania podczas snu (dla osób cierpiących na tzw. bezdech senny).
Leczenie bezsenności może polegać na tzw. terapii behawioralno-poznawczej (psychoterapia zaburzeń snu), jak i leczeniu farmakologicznym.
Psychoterapia zaburzeń snu polega najogólniej na nauczeniu się spania, poprzez przestrzeganie higieny snu, wyrobieniu u pacjenta odruchu spania w łóżku, oduczeniu złych nawyków związanych ze snem, nauce aktywnej relaksacji i redukcji fałszywych, złych skojarzeń związanych z bezsennością i snem.
Leki na sen dostępne tylko na receptę zwykle są przeceniane przez pacjentów pod względem skuteczności leczenia bezsenności. Przynoszą krótkotrwały efekt. W większości wypadków mogą być stosowane tylko krótkotrwale, ze względu na możliwość uzależnienia.
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl