Migrena - objawy i przyczyny

Migrena - objawy i przyczyny

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Główny objaw migreny, czyli silny ból głowy jest z pewnością najłatwiejszy do zdiagnozowania. Ale czy znasz pozostałe (towarzyszące) objawy migreny? Dlaczego możesz cierpieć na migrenowe bóle głowy? Poznaj objawy i przyczyny migreny.

Migrena
Migrena objawia się intensywnym i pulsującym bólem głowy. Ból pulsujący oznacza, że możesz wręcz odczuwać intensywnie krążącą krew w naczyniach pod skórą głowy. W przypadku migreny, ból obejmuje zwykle obszar po jednej stronie głowy.

Migrena - przyczyny
Za przyczynę migreny uznaje się tak zwane zaburzenia naczynioruchowe. Na czym one polegają? Ból migrenowy jest spowodowany nagłym skurczem i następującym po nim rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Rozszerzone naczynia (szczególnie zewnątrzmózgowe) powodują odczuwanie tętniącego - pulsującego bólu. Pojawia się wówczas obrzęk okołonaczyniowy. To właśnie rozszerzenie naczyń jest powodem migreny.

Migrena - objawy
Rozróżniamy dwa rodzaje migren: z aurą i bez aury. Migrena z aurą to migrena, która poza bólem głowy charakteryzuje się występowaniem innych objawów. Typowe objawy migreny z aurą to: nudności, wymioty, trudności w widzeniu, a nawet utrudnienia w mówieniu. Sama aura to inaczej zapowiedź nadchodzącej migreny. To właśnie zbiór dolegliwości, które pojawiają się przed wystąpieniem migrenowego bólu głowy. Jest to zarówno korzystny, jak i niekorzystny "dodatek" do migreny. Owszem, sprzyja on szybszemu zareagowaniu na ból głowy i przyjęciu leku, jeszcze przed jego wystąpieniem. Ale równocześnie same objawy występujące w formie tak zwanej aury, są dokuczliwe.
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl