Mapa strony
Jakie mogą być skutki stresu w pracy, w szkole

Jakie mogą być skutki stresu w pracy, w szkole

mgr farmacji Aleksandra Uruszczak-Wąsowicz

Skutki stresu, niezależnie czy jest to stres w pracy, w szkole, mogą być bardzo negatywne dla zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego.
Skutki stresu krótkotrwałego odczuwanego w pracy czy w szkole mogą mieć wymiar pozytywny – stymulujący do działania (tzw. pozytywny stres). Przed takim - mobilizującym stresem nie należy się bronić.
Długotrwały stres może jednak prowadzić do rozwoju niektórych groźnych chorób (m.in. nowotworów, chorób układu krążenie – miażdżycy, zawału, udaru, zespół jelita wrażliwego). Stres wpływa na homeostazę ustroju, zmienia profil hormonalny i długotrwały będzie mieć negatywne skutki.
Niebezpieczny w swoich skutkach może być stres odczuwany przez kobiety w ciąży. Może prowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu lub wad rozwojowych u dzieci.
Kobiety są bardziej wrażliwe na stres i bardziej odczuwają jego skutki, niż mężczyźni. Stres może zaburzać miesiączkowanie, szczególnie u młodych dziewcząt. Może też wpływać na płodność.
Inne skutki stresu:
  • zmęczenie;
  • problemy z zaśnięciem, bezsenność;
  • trudność w koncentracji, problemy z pamięcią;
  • zmiany w zachowaniu – nerwowość, kłótliwość;
  • tiki nerwowe;
  • zwiększone sięganie po używki – alkohol, papierosy.
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl