Mapa strony
Jakie mogą być przyczyny stresu

Jakie mogą być przyczyny stresu

mgr farmacji Aleksandra Uruszczak-Wąsowicz

Przyczyny stresu to różne sytuacje mające miejsce w naszym życiu. Już nawet większy hałas, np. niespodziewany dźwięk klaksonu to wystarczający stresor, czyli czynnik wyzwalający reakcję ciała na stres. Stresory to jednak przede wszystkim sytuacje z naszego życia dotyczące naszej pracy, partnera i rodziny, relacji z prawem, finansów. Jak bardzo dana sytuacja jest stresująca, a tym samym – niekorzystna dla naszego zdrowia odzwierciedla tzw. skala stresu. Zawiera ona przyczyny stresu i przypisaną do nich wartość punktową. Im więcej punktów, tym sytuacja jest bardziej stresogenna.
Co powoduje stres?
Stres traumatyczny związany ze śmiercią współmałżonka w skali stresu otrzymał najwięcej, bo aż 100 punktów. Problemy w relacjach partnerskich są stanowczo najbardziej stresogenne: rozwód (73 punkty), separacja (65 punktów), a także zawarcie małżeństwa (50 punktów).
Stres zawodowy/w pracy również jest bardzo wysoki. Szczególnie wtedy, gdy związany jest ze zwolnieniem z pracy (47 punktów) czy rozpoczęciem nowej pracy (39 punktów). Starcia z szefem (23 punkty) to też znana przyczyna stresu.
Stres szkolny dotyka szczególnie w czasie rozpoczęcia nauki (26 punktów) czy podczas zmiany szkoły (20 punktów).
Problemy natury seksualnej (39 punktów) mogą powodować stres przed seksem.
Problemy z prawem również znajdziemy na skali stresu: przy czym małe wykroczenia są warte 11 punktów, a pobyt w więzieniu już 63 punktów.
Inne przyczyny stresu to: choroba w rodzinie, ciąża oraz kłopoty finansowe.
Artykuł znaleziono w kategoriach:

Oceny i komentarze (0) - Jakie mogą być przyczyny stresu

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Newsletter

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

Forum

Pain Gone na bóle różnego pochodzenia

Technika prądów Tens znana, stosowana w medycynie i wykorzystana w tym urządzeniu, jest to przenośny generator prądu Tens, myślę że nie jeden pacjent byłby zadowolny gdyby lekarz przepisał mu takie urządzenie, które nie ma skutków ubocznych jak leki przeciwbólowe.
14-05-2014 14:40
Dodał: ola37

URZĄDZENIE PRZECIWBÓLOWE PAIN GONE

http://paingone.
14-05-2014 14:47
Dodał: ola37

Omega 3 - który preparat najtańszy?

Jesli stosujecie omega 3 albo kupujecie dla dzieci, to pewnie już się zorientowaliscie ze ceny mogą być bardzo rózne, szczególnie tych preparatów dla dzieci.
17-07-2015 18:37
Dodał: Mirka72

Śmieszności, dowcipy

Może dobrze byłoby popisać coś co lekko odwróci myśli od kłopotów ze zdrowiem.
30-11-2015 13:54
Dodał: koptymista

Problemy ze snem.

Witam, od tygodnia nie mogę zasnąć, mam problemy ze snem, problemy z zasypianiem a jeśli już to wybudzam sie co dwie godziny i dalej to samo.
12-08-2016 11:10
Dodał: Marita

Krem do protez

Zostałam właśnie nową posiadaczka protezy i mam pytanie jakich środków używacie do czyszczenia i którego kremu do protez,bo na rynku jest tego bardzo dużo,ostatnio widziałam w aptece ulotkę kin oro ma ktoś jakieś doświadczenia z tą firmą?.
21-10-2016 08:30
Dodał: Maria55

zamienniki do drukarki

Używacie zamienników do drukarki? Jeśli tak to jakich, jeśli nie to dlaczego nie?.
29-12-2016 21:21
Dodał: dodi
copyright by Vivamax 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl