Kurzajki, brodawki (brodawki płaskie) - leczenie

Kurzajki, brodawki (brodawki płaskie) - leczenie

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Czy są skuteczne sposoby leczenia kurzajek (brodawek)? Jak leczyć kurzajki? Czy jeśli wyleczysz brodawkę, to nie musisz obawiać się jej powrotu?

Kurzajki - leczenie (usuwanie)
Wyróżnia się kilka podstawowych metod leczenia kurzajek (brodawek):
* Krioterapia, czyli wymrażania
* Zabieg chirurgicznego usunięcia brodawki
* Wypalanie kurzajek

Wymrażanie jest często stosowaną metodą leczenia. Możliwą do przeprowadzenia nawet w warunkach domowych, za pomocą preparatów dostępnych w aptekach. Substancją stosowaną w zabiegu krioterapii jest ciekły azot. Sam zabieg z założenia nie powinien boleć, ale jednak spora część pacjentów, twierdzi, że jest bolesny. Wadą zabiegu wymrażania jest konieczność kilkukrotnego powtórzenia. Brodawka przed dokonaniem zabiegu powinna być dobrze nawodniona, aby ciekły azot mógł lepiej przenikać przez tkanki.

Zabiegi chirurgicznego usuwania brodawek to nie tylko wycięcie przy pomocy skalpela, ale także tak zwane łyżeczkowanie oraz ablacja laserowa. Łyżeczkowanie przeprowadza lekarz przy pomocy specjalistycznego sprzętu (łyżeczki dermatologicznej). Po zabiegu pozostaje zwykle niewielka blizna. Opinie o skuteczności tej metody są sprzeczne, więc ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy kurzajka nie pojawi się ponownie w tym samym miejscu. Zabiegi laserowe mają zastosowanie tylko w przypadku brodawek stóp i uważane są za skuteczną formę leczenia.

Wypalanie brodawek polega na miejscowym stosowaniu substancji chemicznych, takich jak kwas salicylowy, kwas mlekowy. Substancje te powodują zmiękczenie naskórka i łatwe usunięcie brodawki. O skuteczności tej metody również nie ma jednoznacznych opinii. Jest ona zalecana we wczesnym leczeniu brodawek, jako pierwsza forma terapii. Jeśli okaże się ona nieskuteczna, wówczas stosuje się krioterapię, potem chirurgię.
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl