Mapa strony
Ból głowy klasterowy, napięciowy, pulsujący, kłujący, lub przy schylaniu. Różnice

Ból głowy klasterowy, napięciowy, pulsujący, kłujący, lub przy schylaniu. Różnice

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Nie każdy ból głowy przebiega jednakowo. Dlatego też powstało wiele określeń na odmienne postacie bólu głowy. Czy znasz różnice między poszczególnymi typami bólu głowy? Czy wiesz, który ból ciebie dotyczy?

Ból klasterowy
Inaczej określany jako ból Hortona. Charakteryzuje się tym, że początkowo ból skupia się wokół oczu, a potem nagle rozprzestrzenia się na połowę twarzy i stopniowo nasila. Nazwa bólu klasterowego, pochodzi od angielskiego słowa "cluster", czyli wiązka, gromada. Ponadto w przypadku bólu klasterowego możesz obserwować katar i łzawienie. Czas trwania bólu Hortona szacuje się na 20-30 minut, a częstotliwość napadów nawet na kilka w ciągu jednego dnia (bez względu na jego porę).

Ból napięciowy
To ból określany jako samoistny, lub pierwotny (podobnie jak migrena), czyli nieposiadający określonej przyczyny jego powstawania, w postaci innej choroby. Charakteryzuje się obustronnym występowaniem. Niekiedy, jako przyczyny bólów napięciowych doszukuje się niewygodnej pozycji snu, przybierania pochylonej pozycji w trakcie dnia, narażenia na stres, nadużywania alkoholu, czy zwykłego przemęczenia. Ból napięciowy możesz odczuwać jako wrażenie "zaciskania się obręczy" na twojej głowie. Wówczas odczuwasz także wrażenie bolesności włosów i skóry.

Ból pulsujący
Jest kolejnym określeniem opisującym ból napięciowy. Słowo pulsujący odnosi się do wyraźnie odczuwanych zmian w krążeniu w obrębie skroni - wrażenie pulsacji.

Ból kłujący
Kłujący ból głowy, jak sama nazwa wskazuje, opisuje wrażenie kłucia. Zwykle lokalizuje się on w obrębie skroni, ciemienia i oczodołów. Może być przypisywany migrenie, ponieważ często jest jej zwiastunem. Zwykle jest on bardzo krótki, nawet kilkusekundowy. Może występować jako pojedyncze "ukłucie", albo cała seria następujących po sobie "ukłuć". Subiektywnie określany jest jako silny ból głowy.

Ból głowy przy schylaniu (przyczyna: zatoki)
To bardzo często występujący ból, związany z niedrożnością zatok. Możesz wówczas obserwować zdecydowane nasilenie bólu, w trakcie każdorazowego schylenia głowy. Ból jest bardzo nieprzyjemny, a jego leczenie powinno być skierowane pod kątem leczenia zatok, będących przyczyną występowania bólu głowy. Niedrożne zatoki mogą bowiem powodować zatokowy ból głowy.
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl