Mapa strony
Najczęstsze choroby paznokci u nóg - grzybica paznokci

Najczęstsze choroby paznokci u nóg - grzybica paznokci

mgr farmacji Aleksandra Uruszczak-Wąsowicz

Grzybica paznokci (łac. onychomycosis) to choroba dotykająca płytki i łożyska paznokcia. Te choroby paznokci u nóg to kosmetyczny i estetyczny problem, rzutujący na samopoczucie pacjenta. To także poważny problem zdrowotny, który nieodpowiednio lub nieleczony może spowodować zmiany chorobowe w innych częściach ciała.

Szacuje się, że choroby paznokci u nóg, jakimi są grzybice, dotykają 10% całej populacji, 20% osób powyżej 60-tki i aż 50% powyżej 70 roku życia. Grzybica paznokcia u stóp to najczęstsza choroba płytki paznokcia – jest powodem ok. 50% wszystkich chorób paznokci.

Główną przyczyną grzybicy paznokci są dermatofity: Trichophyton rubrum i Trichophyton mentagrophytes. Grzyby te są odpowiedzialne za 80-90 % przypadków zakażeń płytki paznokcia. Drożdżaki, w tym rodzaj Candida powodują od 2-10 % takich infekcji.

Zakażenie dermatofitami może nastąpić poprzez kontakt z zainfekowanym mokrym podłożem, a także – ale w mniejszym stopniu, przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. W przypadku pozostałych grzybic, choroba zwykle związana jest z uszkodzeniem paznokcia, szczególnie u starszych pacjentów.

Grzybicy paznokcia sprzyja:
wiek;
płeć – mężczyźni są bardziej narażeni;
problemy zdrowotne (np. cukrzyca, niedobory odporności, choroby układu krążenia);
nieodpowiednia higiena stóp;
przypadki grzybicy paznokci w rodzinie;
palenie tytoniu;
przyjmowanie leków immunosupresyjnych;
częste uszkadzanie płytki paznokcia;
noszenie ciasnego obuwia;
grzybica skóry stóp;
łuszczyca.
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl