Mapa strony
Grzybica paznokcia (paznokci) - objawy i leczenie

Grzybica paznokcia (paznokci) - objawy i leczenie

mgr farmacji Aleksandra Uruszczak-Wąsowicz

Grzybica paznokcia jest wywoływana przez grzyby – szczególnie dermatofity. Grzybica paznokcia u stóp często dotyka osoby starsze, mężczyzn, cierpiących na cukrzycę, choroby krążenia, noszących ciasne obuwie, czy już mających problem z grzybicą skóry stóp. Grzybica paznokci ma wyraźnie widoczne objawy na płytce.
Grzybica paznokcia – objawy widoczne na płytce paznokcia:
  • zmiana koloru – żółty;
  • nadmierne rogowacenie, łuszczenie i pękanie;
  • zgrubienie;
  • podnoszenie w górę;
  • łamliwość.

Z czasem palce stóp zaczynają nieznośnie boleć, ból utrudnia codzienne funkcjonowanie: chodzenie, jeżdżenie samochodem. Po zaobserwowaniu niepokojących zmian na paznokciach należy udać się do lekarza.
Grzybica paznokci może być leczona:
  • lekami doustnymi – w celu wyleczenie przez kilkanaście, kilkadziesiąt tygodni przyjmuje się regularnie leki doustne. Zawierają one działające przeciwgrzybiczo: itrakonazol, terbinafinę, w niektórych przypadkach flukonazolu. Leki te są przepisywane przez lekarza na receptę. Leczenie może okazać się nieskuteczne, jeżeli zostanie przerwane przedwcześnie.
  • preparatami miejscowymi – są to lakiery do paznokci (zawierają np. amorolfinę, czy cyklopiroks); są tańsze niż terapia doustna, lecz wykazują mniejszą skuteczność; można je kupić w aptece na receptę.
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl