Mapa strony
Ból ucha i ból gardła u dziecka - przyczyny oraz leczenie

Ból ucha i ból gardła u dziecka - przyczyny oraz leczenie

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Twoje dziecko skarży się na ból gardła i/lub ból ucha? Wiesz czym może być spowodowany ból gardła lub ucha u dzieci? Czy powinieneś udać się z dzieckiem do lekarza?
Ból ucha - objawy i przyczyny
Jak możesz zaobserwować, że dziecko boli ucho? Jeżeli jest jeszcze na tyle małe, że nie potrafi ci tego wytłumaczyć, z pewnością pokaże ci, w którym miejscu odczuwa ból. Możliwe, że będzie chwytać się za ucho, "naciągać" małżowinę, czy przykładać do niego jakiś przedmiot (np. poduszkę, lub misia). W przypadku gdy ból będzie silny, dziecko będzie manifestować go poprzez płacz.
Do przyczyn bólu ucha można zaliczyć: stan zapalny ucha (zapalenie ucha), uraz, przeziębienie, czy nadmiar woskowiny. Czasem dziecko może narzekać, że boli go ucho, podczas gdy odczuwa jedynie dyskomfort po kąpieli, w trakcie której do ucha dostało się trochę wody. Nie martw się tym i nie próbuj na siłę osuszać uszu niezliczoną liczbą patyczków, bo tylko bardziej je podrażnisz. Woda sama wypłynie.
Ból ucha - leczenie
O leczeniu bólu ucha, szczególnie u dzieci powinien decydować lekarz. Jeżeli zdiagnozuje on zapalenie ucha, to bardzo prawdopodobne, że otrzymasz zalecenia dotyczące antybiotykoterapii. Dodatkowo, z uwagi na występującą gorączką, możesz podawać dziecku paracetamol lub ibuprofen w formie syropu (pamiętaj, aby dawkę dostosować do wieku dziecka).
Ból gardła - objawy i przyczyny
Dziecko, które odczuwa ból gardła zwykle chwyta rączkami szyję, próbuje kasłać, wyciąga język na wierzch i często też płacze. To niestety nie jedyne objawy. W przypadku bólu gardła dziecko zazwyczaj także grymasi. Będziesz mieć zatem problem w trakcie karmienia. Jak sam wiesz z doświadczenia, bolące gardło zniechęca do jedzenia, ponieważ każdy, zwłaszcza stały pokarm, podrażnia jego obrzmiałą i zaczerwienioną śluzówkę.
Do przyczyn bólu gardła można zaliczyć atak drobnoustrojów (wirusów, lub bakterii), a także osłabiona odporność dziecka.
Ból gardła - leczenie
W leczeniu bólu gardła u dzieci stosuje się leki zalecone przez lekarza. Zwykle są to antybiotyki, leki działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie, leki działające antyseptycznie (w formie aerozoli lub tabletek) oraz tabletki do ssania lub syropy, nawilżające śluzówkę gardła.
Śluzówka gardła nie przestanie boleć natychmiastowo po zastosowaniu leków, a przecież musisz nakarmić malucha. Spróbuj zatem podawać dziecku pokarm w płynnej postaci (np. zupy).
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl