Mapa strony
Bóle brzucha u dziecka - dlaczego powstaje i jak mu zaradzić

Bóle brzucha u dziecka - dlaczego powstaje i jak mu zaradzić

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Dzieci często skarżą się na ból brzucha. Głównie dlatego, że ich układ pokarmowy może źle reagować na niektóre potrawy. Ale czy są jeszcze inne powody, dla których twoje dziecko może odczuwać ból brzucha?

Bóle brzucha u dzieci
U noworodków i niemowląt ból brzucha jest objawem tak zwanej kolki. Kolka u niemowląt i noworodka wynika z niedojrzałości przewodu pokarmowego, nadmiernego gromadzenia się gazów w jelitach i nieodpowiedniej diety. Powinna przejść samoczynnie, a ty jako rodzic, możesz jedynie łagodzić ból z nią związany. W tym celu warto podawać dziecku kropelki zawierające szczep probiotycznych bakterii Lactobacillus reuteri, a także herbatki koperkowe.

Starsze dzieci mogą cierpieć na ból brzucha spowodowany źle dobraną dietą, oraz trudnościami w wypróżnieniach. Nie możesz bagatelizować kwestii regularnych wypróżnień twojego dziecka. Zalegające masy kałowe powodują zaparcia. Dziecko odczuwa wówczas bolesność przy wypróżnianiu i może unikać korzystania z toalety. To pogłębia jego problem. Aby zapobiec zaparciom, wprowadź do diety malucha większą ilość błonnika pokarmowego i płynów. Doraźnie możesz także podawać dziecku czopki glicerynowe, lub laktulozę w płynie (preparaty te działają przeczyszczająco).

Kolejną przyczyną bólów brzucha u dzieci jest stres. Gdy dziecko dorasta jest narażane na sytuacje, w których nie czuje się komfortowo. Musi się stopniowo do tego przyzwyczajać, a ty możesz mu pomóc jedynie poprzez rozmowę i zapewnienie wsparcia.

Ból brzucha może być konsekwencją infekcji. Większość infekcji wpływających na funkcjonowanie przewodu pokarmowego wynika z obecności wirusów w organizmie. Warto, abyś konsultował się z lekarzem, gdy pojawią się biegunki trwające powyżej jednego dnia, z towarzyszącą im gorączką oraz wymiotami. Pamiętaj również, że dziecko z gorączką, wymiotami i biegunką może się szybko odwodnić. Dlatego też podawaj mu sporo płynów.
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl