Sucha skóra, a skóra atopowa

Sucha skóra, a skóra atopowa

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Czy skóra atopowa, skóra sucha? A może skóra sucha, jest skórą atopową? Czy można zamiennie stosować pojęcia skóry suchej i atopowej?

Skóra atopowa
Skóra atopowa to określenie skóry pacjenta z AZS. Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest chorobą dermatologiczną (skórną), wynikającą z nadreaktywności skóry na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Nadreaktywność właśnie jest nazywana atopią. Od tego terminu pochodzi określenie skóry atopowej.

Sucha skóra
Sucha skóra jest objawem skóry atopowej. Można powiedzieć, że sucha skóra to skóra nieodpowiednio nawilżona. Nawiązanie skóry kremami, to nie wystarczający sposób jej nawodnienia, jeśli dalej będzie pozbawiona odpowiedniej podaży wody, witamin i tłuszczy.

Sucha skóra potrzebuje...
* Przede wszystkim dużo wody. Musisz wypijać dwa litry płynów dziennie, aby twoja skóra nie traciła elastyczności, jędrności, czyli po prostu, żeby nie robiła się przesuszona, szorstka i odwodniona.

* Zestawu odpowiednich witamin. Nie bez wpływu na stan skóry pozostają witaminy, a w szczególności witamina A, E, C i niektóre witaminy z grupy B. Witamina A i E swój dobroczynny wpływ na skórę zawdzięczają głównie zdolności do zmiatania wolnych rodników (czynników uszkadzających komórki organizmu). Witamina C bierze czynny udział w syntezie kolagenu - składnika skóry odpowiedzialnego za jej jędrność. Witamina B5 i B6 działają ochronnie na skórę. Witamina B7, zwana także witaminą H lub biotyną wpływa na prawidłowy stan skóry oraz włosów.

* Tłuszczy, ale nie przesadnie dużo. Większość kobiet jest całe życie na diecie (to prawda), bardziej lub mniej efektywnej, ale zwykle ograniczającej spożycie tłuszczów. Z jednej strony jest to mądry wybór, bo chronimy w ten sposób naczynia krwionośne przed miażdżycą, ograniczając wzrost poziomu cholesterolu. Ale często zapominamy, że niektóre witaminy (A, D, E, K) są rozpuszczalne właśnie w tłuszczach, a ich brak uniemożliwia przyswojenie tych witamin. Wówczas pojawia się problem, bo nasze skóra po odchudzaniu stała się bardzo sucha. Sięgaj zatem po dobre tłuszcze, na przykład oliwę z oliwek, która nie powoduje przytycia, ani nie zwiększa ilości cholesterolu.

* Odpowiednich kremów, bogatych w substancje zatrzymujące wodę w skórze (zawierającymi witaminy, aloes, oczar wirginijskim, koenzym Q10, kolagen i inne).
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl