Mapa strony
Ból wątroby - objawy (kolka wątrobowa)

Ból wątroby - objawy (kolka wątrobowa)

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Wiesz, z której strony brzucha znajduje się wątroba? Czy każdy ból po prawej stronie brzucha jest związany z nieprawidłową pracą wątroby, lub jej schorzeniami?

Ból brzucha po prawej stronie - ból wątroby
Wątroba znajduje się po prawej stronie, w tak zwanym podżebrzu (nadbrzuszu). Ból po prawej stronie, w górnej części brzucha może wynikać nie tylko z dolegliwości wątrobowych, ale również z wrzodów żołądka lub dwunastnicy, zapalenia płuc.
Ból wątroby - przyczyny
Kolka wątrobowa objawia się bardzo silnym i spontanicznym bólem w prawym podżebrzu. Przyczyną doznań bólowych jest skurcz przewodów żółciowych (które próbują przesunąć zgromadzoną żółć), ich podrażnienie oraz zmiana położenia kamieni żółciowych.
Czy kolka wątrobowa objawia się tylko bólem brzucha?
Można uznać, że podstawowym objawem kolki wątrobowej jest ból brzucha. Ale zwykle ból ten promieniuje (jest również odczuwalny) w kierunku prawej łopatki i/lub dołka podsercowego. Ponadto w przypadku kolki wątrobowej ból początkowo występujący z prawej strony brzucha, rozprzestrzenia się na cały jego obszar.
Czy kolka wątrobowa może wystąpić po zjedzeniu obfitego posiłku?
Obfity, a równocześnie tłusty posiłek może sprowokować wystąpienie kolki wątrobowej.
Drogi żółciowe
Drogi żółciowe są strukturą odpowiedzialną za transport żółci z wątroby do dwunastnicy. Żółć bierze czynny udział w trawieniu pokarmów. A jej nadmiar zostaje zgromadzony w pęcherzyku żółciowym.
Jak powstają kamienie żółciowe?
Kamienie żółciowe powstają wówczas, gdy w naszej diecie jest zbyt wiele cholesterolu. Sam cholesterol jest składnikiem żółci, ale jeżeli występuje w nadmiarze, to dochodzi do powstania złogów żółciowych, czyli tak zwanych kamieni żółciowych.

Jak uchronić się przed kolką wątrobową?
Jeśli chcesz się uchronić przed kolką wątrobową, powinieneś przestrzegać zasad zdrowego żywienia, w tym ograniczać spożycie tłuszczów i cholesterolu. Ponadto warto, abyś wykonywał badanie USG jamy brzusznej, które może potwierdzić lub wykluczyć ewentualne kamienie żółciowe.
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl