Mapa strony
Najczęstsze choroby serca - nadciśnienie tętnicze

Najczęstsze choroby serca - nadciśnienie tętnicze

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Na nadciśnienie tętnicze cierpi ogromna ilość pacjentów, to jedna z najczęstszych chorób serca. Niekiedy nawet możesz nie być świadomy tego, że jesteś w grupie chorych na nadciśnienie.

Nadciśnienie tętnicze krwi
Nadciśnienie tętnicze (chorobę nadciśnieniową) określane jest jako choroba układu krążenia, w przypadku której obserwowany jest ciągły, bądź okresowy wzrost poziomu (wartości) ciśnienia krwi powyżej 140/90 mmHg.

Nadciśnienie pierwotne, czy wtórne?
Nadciśnienie można klasyfikować na kilka sposobów. Odnosząc się do przyczyn jego powstawania wyróżniamy nadciśnienie tętnicze pierwotne oraz wtórne. Nadciśnienie pierwotne trudno dokładnie scharakteryzować, ponieważ powody jego powstania nie są poznane. Uznaje się, że to uwarunkowanie genetyczne albo środowiskowe stanowią przyczynę występowania pierwotnego nadciśnienia tętniczego. W przypadku nadciśnienia wtórnego jest nieco łatwiej, bowiem przyczyny jego powstania doszukuje się w innych chorobach pacjenta (między innymi w chorobach nerek, mózgu, gruczołów). Znając przyczynę jest znacznie łatwiej interweniować, zarówno poprzez leczenie farmakologiczne (lekami), czy chirurgiczne (operacją).

Nadciśnienie złośliwe
Stanowi najcięższą postać nadciśnienia, które można scharakteryzować nie tylko poprzez stale występujące zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi, ale również towarzyszące mu zniszczenie różnych narządów (między innymi nerek, serca, czy oka).

Nadciśnienie wrotne
To rzadziej spotykane określenie nadciśnienia, odnosi się do sytuacji, w której ciśnienie w żyle wrotnej (wątrobowej) przekracza wartość 13 mmHg (słupa rtęci), podczas gdy prawidłowe wartości oscylują w granicy 5-10 mmHg. Przyczyną tego szczególnego rodzaju nadciśnienia jest głównie marskość wątroby. W efekcie występowania nadciśnienia wrotnego może pojawić się kolejna choroba - żylaki przełyku.

Zdiagnozowanie chorób serca, a więc także nadciśnienia tętniczego, wymaga wizyty u lekarza. Regularnie sprawdzaj ciśnienie krwi (samodzielnie lub w czasie wizytu u lekarza), pomoże to w wykryciu nadciśnienia i szybszym wdrożeniu leczenia.
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl