Nadciśnienie w ciąży

Nadciśnienie w ciąży

mgr farmacji Kinga Dziwisz

W niektórych przypadkach wpływ rozwijającego się w organizmie kobiety płodu (a potem dziecka) skutkuje występowaniem nadciśnienia. Jak wiemy, ciąża wiążę się z wieloma ograniczeniami w zakresie możliwego leczenia farmakologicznego. Zatem jak leczyć nadciśnienie tętnicze u ciężarnych?

Kiedy mówimy o nadciśnieniu w ciąży?
Wówczas gdy ciśnienie przekracza wartość 140/90 mmHg. Często dzieje się tak po dwudziestym tygodniu ciąży.

Dlaczego w trakcie ciąży rozwija się nadciśnienie?
Do wystąpienia nadciśnienia w ciąży mogą predysponować: otyłość, obciążenia genetyczne, choroby serca, zdiagnozowane nadciśnienie przed ciążą, ale nie tylko. Rozwój dziecka w brzuchu matki, jest możliwy dzięki wielu zmianom w gospodarce hormonalnej kobiety. Nie można zapominać, że krew musi także docierać do dziecka, więc zmienia się w pewnym sensie także jej krążenie. Naczynia krwionośne w obrębie macicy powinny się dostosować do nowej sytuacji, ale nie u wszystkich kobiet przebiega to bezproblemowo. Dlatego też uznaje się, że główną przyczyną nadciśnienia w ciąży jest nieprawidłowa reakcja naczyń krwionośnych na substancje regulujące ich kurczenie i rozszerzanie.

Nadciśnienie w ciąży - zagrożenia
Szczególnie groźnym zagrożeniem wynikającym z nadciśnienia jest rzucawka (czyli napady drgawek). Konsekwencją drgawek może być poronienie.

Leczenie nadciśnienia w ciąży
W takim razie jak obniżyć ciśnienie tętnicze krwi u kobiety ciężarnej, skoro zaleca się ograniczenie stosowania leków do minimum? Jeżeli istnieje możliwość leczenia za pomocą diety, to należy spróbować - ograniczając ilość soli i glutaminianu sodu. Nie warto "jeść za dwoje", jak zwykle się przekonuje ciężarne. Jeśli leczenie jednak okazuje się koniecznością, lekarz zaleci leki najlepiej tolerowane w ciąży (obarczone niskim prawdopodobieństwem zaszkodzenia ciąży), czyli metyldopę, labetalol, lub leki z grupy antagonistów wapnia.
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl