Ból brzucha w ciąży

Ból brzucha w ciąży

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Ciąża to czas, w którym starasz się reagować na najmniejsze oznaki zagrożenia. Gdy odczuwasz ból brzucha, z pewnością odczuwasz także obawę. Zastanawiasz się, czy ból brzucha może występować bezpiecznie w trakcie trwania ciąży?

Ciąża, a ból brzucha
W zależności od etapu rozwoju ciąży, możesz odczuwać bóle brzucha o odmiennym charakterze. Inaczej zatem powinnaś reagować na ból w zależności od trymestru ciąży. Pamiętaj również, że nie każdy ból brzucha zwiastuje zagrożenie dla ciąży i dlatego też warto, abyś postarała się rozróżniać niepokojące bóle, od bólów fizjologicznych.

Początek ciąży - ból brzucha w pierwszych trymestrze
Ból w dole brzucha w czasie ciąży, a zwłaszcza w fazie początkowej jest często zbliżony do dolegliwości występujących tuż przed miesiączką, jak i w trakcie jej trwania. Wynika on bowiem ze skurczów macicy, a także jej stopniowego rozszerzenia. Powiększająca się macica może powodować ucisk na inne narządy, co w efekcie możesz odczuwać jako nieprzyjemne doznanie i traktować je (w uproszczeniu) jako ból w dole brzucha.

Można uznać, że pierwsze objawy ciąży to między innymi ból brzucha. Powinnaś jednak pamiętać, że ból ten nie powinien mieć charakteru silnych i regularnych skurczy, ani nie powinno mu towarzyszyć krwawienie. Jeśli jednak odczuwasz niepokojący ostry ból brzucha, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że w początkowym okresie ciąży, często występują poronienia, dlatego bacznie obserwuj rodzaj bolesności i występowanie ewentualnych krwawień.

Drugi trymestr ciąży
Ból w dolnej części brzucha, jak i bóle pleców to praktycznie nieodłączne doznanie w drugim trymestrze ciąży. W tym czasie pojawiają się także pierwsze odczucia "przesuwania się" dziecka, oraz jego pierwsze kopnięcia (tak długo wyczekiwane przez matki).

Pamiętaj, że twardy brzuch, a także częste i coraz silniejsze bóle brzucha mogą świadczyć o odklejaniu się łożyska. Każde niepokojące objawy konsultuj z lekarzem.

Trzeci (ostatni) trymestr ciąży
To czas, w którym odczuwasz tak zwane skurcze przepowiadające - Braxtona-Hicksa, czyli 20-30 sekundowe skurcze macicy. Oczywiście możesz odczuwać także bolesność podobną do tej, która występowała w drugim trymestrze. W 9 miesiącu ciąży zaczniesz odczuwać bolesne skurcze, które będą występowały coraz częściej. Skurcze te będą także trwały coraz dłużej. Poza bolesnością, w niedługim czasie przed porodem zaobserwujesz tak zwany "czop śluzowy", z możliwą niewielką ilością krwi. To sygnał zbliżającego się porodu.

Długie i uciążliwe skurcze w początkowej fazie trzeciego trymestru mogą sugerować komplikacje. Warto skonsultować z lekarzem wszelkie dolegliwości, abyś miała pewność, że ciąża nie jest zagrożona.
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl