Mapa strony
Ból brzucha u dziecka - przyczyny

Ból brzucha u dziecka - przyczyny

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Twoje dziecko boli brzuszek, a ty nie wiesz dlaczego? Czy dziecięcy brzuch boli zawsze z tego samego powodu? Czy można zapobiegać bólowi brzucha u dzieci, a jeśli już do niego doszło, czy można podać dziecku jakieś leki?

Dzieci
Zacznijmy od tego, że mówiąc o dzieciach, mamy na myśli osoby do 12. roku życia. W przypadku większości leków, osoba w wieku powyżej 12 lat jest uznawana już za osobę dorosłą. Odnosi się to głównie do dawkowania leku, które dla nastolatków jest już takie samo jak dla osób pełnoletnich.

Ból brzucha u dziecki
Dzieci, w szczególności w wieku niemowlęcym, przedszkolnym i wczesnoszkolnym, nie potrafią wyjaśnić rodzicom, w jaki sposób, i w którym dokładnie miejscu ich boli. Dlatego trzeba nie tylko wsłuchać się uważnie w to, co mówią, ale także obserwować ich zachowanie (na przykład czy nie unikają wizyt w toalecie).

Przyczyny bólu brzucha u dzieci
W przypadku niemowląt ból brzucha objawia się jedynie płaczem i ewentualną sztywnością brzucha. Jest on określany jako kolka niemowlęca i występuje u większości niemowląt. W leczeniu kolki niemowlęcej można podawać probiotyki w formie kropli (zawierające szczep Lactobacillus reuteri), herbatki ziołowe dla dzieci (głównie koprowe) i ewentualnie krople zawierające simetykon.

U dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym ból brzucha jest związany głównie z nieprawidłową dietą i brakiem regularnych wypróżnień. Dzieci często grymaszą i wybierają tylko te pokarmy, które im smakują (niekoniecznie będące wartościowymi pod względem żywienia). Jeżeli u dzieci zabraknie wystarczającej ilości błonnika i płynów, może dochodzić do zaparć. Trudności w oddaniu kału i ból z tym związany powoduje, że dzieci unikają wizyt w toalecie, nieświadomie pogłębiając swoje dolegliwości bólowe. Leczenie zaparć polega gównie na zmianie nawyków żywieniowych, a także stosowaniu czopków glicerynowych, laktulozy lub lewatywy.

Ból brzucha u dzieci może być także efektem stresujących sytuacji - nagłej konieczności uczęszczania do przedszkola, czy szkoły. Przyczyną tego bólu brzucha są skurcze jelit i utrudniony pasaż trawionego pokarmu. Jest to tak zwana kolka jelitowa, która objawia się bólem w okolicy pępka. Warto zauważyć, że kolka jelitowa nie występuje nieustannie, omija bowiem dni wolne od zajęć. Lekiem na stres jest wsparcie ze strony rodziców.

Infekcje stanowią kolejną przyczynę bólów brzucha u dzieci. Zarówno infekcje przewodu pokarmowego, jak i dróg oddechowych, ucha, czy gardła, mogą objawiać się bólami brzucha, biegunkami, nudnościami i wymiotami. Jeżeli pojawiają się wymioty, trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem.
Artykuł znaleziono w kategoriach:

Oceny i komentarze (0) - Ból brzucha u dziecka - przyczyny

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Newsletter

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

Forum

Śmieszności, dowcipy

Może dobrze byłoby popisać coś co lekko odwróci myśli od kłopotów ze zdrowiem.
30-11-2015 13:54
Dodał: koptymista

Problemy ze snem.

Witam, od tygodnia nie mogę zasnąć, mam problemy ze snem, problemy z zasypianiem a jeśli już to wybudzam sie co dwie godziny i dalej to samo.
12-08-2016 11:10
Dodał: Marita

Krem do protez

Zostałam właśnie nową posiadaczka protezy i mam pytanie jakich środków używacie do czyszczenia i którego kremu do protez,bo na rynku jest tego bardzo dużo,ostatnio widziałam w aptece ulotkę kin oro ma ktoś jakieś doświadczenia z tą firmą?.
21-10-2016 08:30
Dodał: Maria55

zamienniki do drukarki

Używacie zamienników do drukarki? Jeśli tak to jakich, jeśli nie to dlaczego nie?.
29-12-2016 21:21
Dodał: dodi

dziecko się moczy

Dlaczego dziecko 6 letnie się moczy w nocy? Już kilka takich sytuacji było, czy to może być jakaś choroba?.
23-03-2018 09:47
Dodał: limka

co was najbardziej stresuje?

co was najbardziej stresuje i jakie macie swoje sposoby zeby stresować sie mniej?.
26-03-2018 11:17
Dodał: limka

błonnik na odchudzanie

Wspomagał się ktoś z Was przy odchudzaniu błonnikiem? Warto? Jakie daje efekty i który błonnik polecacie?.
04-04-2018 10:33
Dodał: limka
copyright by Vivamax 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl