Mapa strony
Cholesterol, trójglicerydy, HDL, LDL - poziom i norma w badaniach

Cholesterol, trójglicerydy, HDL, LDL - poziom i norma w badaniach

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Jak często zdarza ci się usłyszeć skargi znajomych, że mają wysoki cholesterol? Kiedy ostatnio sam sprawdzałeś, jakie wyniki osiąga twój cholesterol?

Badanie cholesterolu
Poziom cholesterolu bada się poprzez pobranie próbki krwi. Nie jest więc to uciążliwe, czy bolesne badanie, którego należy się obawiać. Na badanie powinieneś się stawić na czczo.

Cholesterol - norma
Na prawidłowy cholesterol składają się normy frakcji HDL, LDL i cholesterolu całkowitego. Jednostką miary jest mg/dl a więc miligram na decylitr. Decylitr to 1/10 litra.

* LDL cholesterol - norma
Generalnie przyjmuje się, że poziom cholesterolu LDL nie powinien przekraczać 135 mg/dl. Wartością graniczną dla prawidłowego cholesterolu LDL jest poziom 155 mg/dl.

* Cholesterol HDL - norma
U kobiet wartości cholesterolu HDL powinny mieścić się w granicach 40-80 mg/dl, a w przypadku mężczyzn w granicach 35-70 mg/dl. Wyższe wartości są korzystne, ale tylko jeśli zostaną zachowane odpowiednie proporcje między frakcjami HDL, a LDL.

* Cholesterol całkowity - norma
Zalecane wartości cholesterolu całkowitego powinny osiągać maksymalnie 200 mg/dl. Nieprawidłowość stwierdza się, gdy cholesterol całkowity przekracza 250 mg/dl.
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl