Mapa strony
Jak rzucić palenie papierosów - skutecznie

Jak rzucić palenie papierosów - skutecznie

mgr farmacji Kinga Dziwisz
Znajdź zamienniki

Jesteś zdecydowany odstawić palenie papierosów, ale nie wiesz, czy ci się to uda? A może już próbowałeś, nawet wielokrotnie i niestety zawsze wracałeś do nałogu? Poznaj skuteczne sposoby na rzucanie palenia papierosów.
Dlaczego palisz papierosy?
Zastanów się kiedy zacząłeś palić i co cię do tego skłoniło. Czy była to fascynacja nałogiem, jego popularnością i łatwiejszym dostosowaniem się do społeczności osób palących? Czy dalej palisz z tych samych powodów? Pewnie już nie. Być może teraz musisz odchodzić od zgromadzonych znajomych, po to, żeby zapalić papierosa, tak aby dym im nie przeszkadzał.
Dlaczego chcesz rzucić palenie?
Na pewno koszty zakupu papierosów są dobrą motywacją do ich odstawienia (przelicz ile wydajesz pieniędzy na papierosy w ciągu roku!). Ostrzeżenia o szkodliwości dla zdrowia - zapewne też motywuje, aczkolwiek często jest ono lekceważone. Powszechny zakaz palenia także zachęca do odstawienia nałogu. Co jeszcze? Być może chcesz uchronić swoją rodzinę i przyjaciół przed skutkami biernego palenia? Może w twojej pracy nie ma osób palących i twój zapach ich "odstrasza"? Odczuwasz dyskomfort psychiczny, bo jesteś "poddanym papierosowi"? A jaki jest stan twojego zdrowia? Odpowiedz sobie na te pytania i zastanów się, czy twoja motywacja nie jest w rzeczywistości większa, niż mogłeś przypuszczać.
Rzucam palenie od...
Najlepiej od zaraz. Nie warto przekonywać samego siebie, powtarzając: "jeszcze tylko ten jeden papieros", "to już ostatnia paczka - skończę ją i nie palę więcej". Takie działanie prowokuje do ciągłego odkładania rozwiązania problemu. Bądź zdecydowany i dąż do celu.
Jak skutecznie rzucić palenie papierosów?
Jeżeli masz w sobie dużo samozaparcia, spróbuj wyrzucić wszystkie zapasy papierosów. Nie wiesz, co robić w momentach, gdy zwykle sięgałeś po papierosa? Może spróbuj zająć czymś usta i ręce - na przykład żuj gumę i obracaj długopis w dłoniach.
Wiadomo, że nie każdy palacz może samodzielnie odstawić papierosy. Niektórzy potrzebują wsparcia. Pomoc w rzuceniu palenia niesie tak zwana nikotynowa terapia zastępcza (NTZ). Opiera się ona o zastosowanie preparatów zawierających nikotynę. Dlaczego umieszczona jest w nich nikotyna? Dlatego, że uważana jest za podstawowy czynnik uzależniający od papierosów. W NTZ przyjmuje się stopniowo coraz mniejsze dawki nikotyny, dzięki czemu palacz "oducza się" palenia. Końcowym efektem terapii jest brak konieczności dostarczania nikotyny do organizmu, czyli uwolnienie się od papierosów.
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Znajdź zamienniki
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl